Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 77-92 από τον Αιγινιακό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των αγώνων κατάταξης για τις θέσεις 3-4 της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός έκανε το πρώτο και πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στο πρωτάθλημα, καθώς έσπασε την έδρα του Βατανιακού περνώντας νικηφόρα από την Κατερίνη και πλέον του αρκεί η νίκη στο Σαββατιάτικο παιχνίδι στο Αιγίνιο για να κλείσει την σειρά. Αντίθετα, ο Βατανιακός για να καταταγεί αυτός τρίτος πρέπει να κατακτήσει το ροζ φύλλο στον επόμενο αγώνα, φέρνοντας την σειρά στην Κατερίνη κι πετύχει αυτό που δεν κατάφερε σήμερα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά σαράντα έναν πόντους και τον Βατανιακό να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 21-20.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Αιγινιακό να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση κι έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ του 21-25.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με το φιλοξενούμενο να σημειώνει είκοσι δύο πόντους, την ομάδα της Κατερίνης δεκαοκτώ και το σκορ να διαμορφώνεται σε 60-67.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της βόρειας Πιερίας κατάφερε να κάνει το πιο παραγωγικό του δεκάλεπτο στην επίθεση και το πιο αποτελεσματικό στην άμυνα και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 77-92.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 21-20, 42-45, 60-67, 75-92.