Η Αναγέννηση Λιτοχώρου ηττήθηκε με 52-65 από την Αριδαία, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λιτοχώρου Πύρρος Δήμας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική των αγώνων κατάταξης για τις θέσεις 13-15.

Σε έναν αγώνα στον οποίο για περισσότερα από τριάντα λεπτά οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, η Αριδαία είχε καλύτερο φίνις, πέρασε νικηφόρα από το Λιτόχωρο “σκουπίζοντας” την σειρά και πλέον θα διεκδικήσει τη δέκατη τρίτη θέση στην τελική κατάταξη με αντίπαλο την ΑΚΕ Πιερίας. Αντίθετα, η Αναγέννηση ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο στην κατηγορία, καταλαμβάνοντας τη δέκατη πέμπτη θέση.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Τοπαλίδης με δεκαεπτά πόντους, με τους Χαραλαμπίδη και Μουχτάρη να ακολουθούν με δεκαέξι και δεκατέσσερις αντίστοιχα, άπαντες του ΦΟ Αριδαίας.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την Αριδαία να προηγείται με 12-13 στην ολοκλήρωσή του.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Αναγέννηση να είναι αυτή που έκλεισε το πρώτο μισό ούσα μπροστά στο σκορ με 30-28.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τη γηπεδούχο να πετυχαίνει δεκατρείς πόντους, τη φιλοξενούμενη δεκαέξι και το σκορ να διαμορφώνεται σε 43-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αριδαία ήταν καλύτερη, με αποτέλεσμα να φτάσει στην τελική επικράτηση με 53-65.

Διαιτητές: Καρλιάμπας, Μαρμαρίδης.

Δεκάλεπτα: 12-13, 30-28, 43-44, 52-65.