Οι Ίκαροι Γιαννιτσών ηττήθηκαν με 57-78 από τον Εργόναθλο, στο Κλειστό Γυμναστήριο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της προημιτελικής φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εργόναθλος πέρασε εμφατικά από τα Γιαννιτσά και σφράγισε το εισιτήριό του για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Άθλο Αλεξάνδρειας. Η ομάδα του Πολυκάστρου πήρε στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και έφτασε σε μία άνετη νίκη, καθώς οι Ίκαροι δεν κατάφεραν να πετύχουν σε κανένα δεκάλεπτο πάνω από δεκαεπτά πόντους, με τον Εργόναθλο αντίστοιχα να σημειώνουν τους ίδιους στο λιγότερο παραγωγικό του δεκάλεπτο.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Σιδηρόπουλος με είκοσι πέντε πόντους, με τους Ημερίδη και Γκαντίδη να ακολουθούν με δεκαεπτά, άπαντες του Εργόναθλου.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, γεγονός που αποτυπώθηκε και στο σκορ καθώς η ολοκλήρωσή του βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους δεκαεπτά πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Εργόναθλος κατάφερε να βελτιώσει αισθητά τα ποσοστά ευστοχίας του, να αποσπαστεί στο σκορ και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 33-41.

Και το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στο φιλοξενούμενο, ο οποίος σημείωσε δεκαεννέα πόντους, με τους Ίκαρους να πετυχαίνουν δέκα και το σκορ να διαμορφώνεται σε 43-60.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Πολυκάστρου να καταφέρνει να διευρύνει το προβάδισμά της πάνω από τους είκοσι πόντους και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 57-78.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 17-17, 33-41, 43-60, 57-78.