Ο Εργόναθλος επικράτησε με 70-65 των Ικάρων Γιαννιτσών, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Πέτρου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της προημιτελικής φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το πρώτο βήμα για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος έκανε ο Εργόναθλος, ο οποίος έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη, έστω κι αν έπαιξε με τη φωτιά στο τέλος, κάνοντας το 1-0 στην σειρά. Οι Ίκαροι προσπάθησαν να πετύχουν την ανατροπή, αλλά η αντίδρασή τους ήρθε αργά, με τη νίκη να αποτελεί πλέον μονόδρομο για την ομάδα των Γιαννιτσών για να στείλει πίσω την σειρά στον Άγιο Πέτρο για το τρίτο και καθοριστικό παιχνίδι της σειράς.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Εργόναθλο να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 17-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος πήρε στα χέρια τον έλεγχο του αγώνα, σκόραρε είκοσι επτά πόντους, με τους Ίκαρους να μη μπορούν να ακολουθήσουν, με αποτέλεσμα η ομάδα του Πολυκάστρου να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 44-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιώργου Παπαδόπουλου συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι, διεύρυναν το προβάδισμά τους και μπήκαν στην τελική ευθεία του αγώνα με προβάδισμα δεκαεννέα πόντων (63-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα των Γιαννιτσών έβγαλε αντίδραση και κυνήγησε μία μεγάλη ανατροπή, χωρίς όμως να την ολοκληρώσει, με τον Εργόναθλο να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 70-65.

Διαιτητές: Καρυπίδης, Μακούλης.

Δεκάλεπτα: 17-13, 44-32, 63-44, 70-65.