Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε στην παράταση με 66-65 του Εργόναθλου, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 3η και τελευταία αγωνιστική της ημιτελικής φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μάχη μέχρις εσχάτων εξελίχθηκε και η τρίτη αναμέτρηση της σειράς, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου ο Άθλος πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες και μαζί την πρόκριση στον τελικό.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Γκαντίδης του Εργόναθλου με είκοσι τρεις πόντους, με τους Σπόντη και Σιτσάνη του Άθλου Αλεξάνδρειας να ακολουθούν με δεκαεννέα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Εργόναθλο να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 14-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Άθλο να είναι αυτός που βρέθηκε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, ολοκληρώνοντας το πρώτο μισό της διαδρομής με το υπέρ του 33-31.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μάχονται πόντο με πόντο και να βρίσκονται ισόπαλες στο 45-45 στην ολοκλήρωσή του.

Η απόλυτη ισορροπία χαρακτήρισε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με Άθλο και Εργόναθλο να οδηγούνται στην παράταση, μιας και η συμπλήρωση των σαράντα λεπτών τις βρήκε ισόπαλες στους εξήντα πόντους.

Και στο έξτρα πεντάλεπτο το ματς βάδισε σε τεντωμένο σκοινί, με τους παίκτες του Βασίλη Αγγέλη να είναι αυτοί που επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 66-65 και πανηγύρισαν την πρόκριση στον τελικό, όπου θα διεκδικήσουν το πρωτάθλημα κόντρα στο νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών και τον Ζαφειράκη Νάουσας.

Διαιτητές: Ταρενίδης, Ντόγκας.

Δεκάλεπτα: 14-15, 33-31, 45-45, 60-60, 66-65.