Ο Εργόναθλος επικράτησε με 65-53 του Άθλου Αλεξάνδρειας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Πέτρου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της ημιτελικής φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μάχη πόντο με πόντο εξελίχθηκε και το δεύτερο παιχνίδι της σειράς, με τον Εργόναθλο να κυριαρχεί το φινάλε της αναμέτρησης και να ισοφαρίζει σε 1-1. Πλέον όλα θα κριθούν στο τρίτο ραντεβού των δύο ομάδων, ερχόμενο Σάββατο στην Αλεξάνδρεια, όπου θα λύσουν τους λογαριασμούς τους και ο νικητής θα πάρει την πρόκριση στον τελικό.

Πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ημερίδης και ο Σιδηρόπουλος του Εργόνθλου με είκοσι πέντε και δεκαοκτώ πόντους αντίστοιχα, με τον Γκεκόπουλο (Άθλος Αλεξάνδρειας) να ακολουθεί με δεκαπέντε.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης γεγονός που αποτυπώθηκε και στο σκορ, καθώς η ολοκλήρωσή του βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους δεκαεπτά πόντους.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Εργόναθλο να είναι αυτό που έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα έχοντας προβάδισμα με βραχεία κεφαλή, με το σκορ στο 32-31.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από δώδεκα πόντους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 44-43.

Το τέταρτο, ήταν το πιο παραγωγικό το γηπεδούχο, καθώς σημείωσε είκοσι έναν πόντους, ενώ ήταν και το πιο άγονο για τον Άθλο που πέτυχε μόλις δέκα, με την ομάδα του Πολυκάστρου να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 65-53.

Διαιτητές: Λαδάς, Καρυπίδης.

Δεκάλεπτα: 17-17, 32-31, 44-43, 65-53.