Ο Αετός Κιλκίς ηττήθηκε με 61-69 από τον Άθλο Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας πέρασε νικηφόρα από το Κιλκίς και έκλεισε θέση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, εκεί όπου θα περιμένει έναν από τους Ίκαρους Γιαννιτσών, Εργόναθλο ή ΑΟΚ Βέροιας, με τον Αετό Κιλκίς να αντιμετωπίζει τον Αιγινιακό για τις θέσεις 11-12.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Τσαρούχας Δ. του Άθλου με είκοσι οκτώ πόντους με τον Σπόντη (Άθλος) να ακολουθεί με είκοσι δύο και τον Πατσούρη (Αετός) με δεκαέξι.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Άθλο να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 13-17.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με το φιλοξενούμενο να διευρύνει το προβάδισμά του στα όρια του διψήφιου και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 25-33.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Αλεξάνδρειας να βάζει τις βάσεις για τη νίκη πρόκριση, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος της περιόδου σε 42-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αετός προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, με τους παίκτες του Βασίλη Αγγέλη να διαχειρίζονται με επιτυχία το προβάδισμά τους και να επικρατούν με το τελικό 61-69.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Γκαντίδης Θ.

Δεκάλεπτα: 13-17, 25-33, 42-56, 61-69.