Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 73-55 του Αετού Κιλκίς, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης των Play Off της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος, έστω και όχι όσο εύκολα μας είχε συνηθίσει στην α’ φάση, πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος, ισοφαρίζοντας την τρίτη μικρότερη διαφορά σε νίκη  του στο φετινό πρωτάθλημα, κόντρα στο μαχητικό Αετό. Η ομάδα του Κιλκίς έμεινε μέσα στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι και τις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά ο γηπεδούχος είχε διαχειριστεί καλύτερα τις δυνάμεις του μέχρι εκείνο το σημείο και κάνοντας ένα υποδειγματικό φίνις έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Ο Γκεκόπουλος του Άθλου Αλεξάνδρειας ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με δεκαέξι πόντους, με τον Τσαρούχα Δ. -επίσης του Άθλου- να ακολουθεί με δεκαπέντε και τον Μουρζίδη (Αετός Κιλκίς) με δεκατέσσερις.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Αετό να προηγείται με 18-19 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άθλος ανέβασε την αποτελεσματικότητά του στην άμυνα, περιορίζοντας στο μισό την παραγωγικότητα του φιλοξενούμενου, αποσπάστηκε στο σκορ και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 37-29.

Η απόλυτη ισορροπία  χαρακτήρισε το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δεκαεπτά ποντους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 54-46.

Ανάλογη του δεύτερου ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με το φιλοξενούμενο να καθαρίζει οριστικά και αμετάκλητα την υπόθεση νίκη και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 73-55.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Νικολαΐδης.

Δεκάλεπτα: 18-19, 37-29, 54-46, 73-55.