Οι Ίκαροι Γιαννιτσών επικράτησαν με 72-71 του Βατανιακού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Τα φαινομενικά εύκολα του πρώτου ημιχρόνου, δύσκολα τα έκαναν στο δεύτερο ημίχρονο οι Ίκαροι, οι οποίοι ωστόσο έφτασαν σε μία -έστω και οριακή- νίκη, σκούπισαν την σειρά και προκρίθηκαν στα προημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον Εργόναθλο και τον ΑΟΚ Βέροιας.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο

Καλύτερα και πιο αποφασιστικά μπήκαν στην αναμέτρηση οι Ίκαροι, οι οποίοι πήραν στα χέρια τους τον έλεγχο του αγώνα και του σκορ και προηγήθηκαν στην ολοκλήρωσή του με 23-10.

Το δεύτερο ήταν το πιο παραγωγικό και ισορροπημένο δεκάλεπτο, με σαράντα οκτώ πόντους να σημειώνονται κατά τη διάρκειά του και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 47-35 υπέρ των γηπεδούχων.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα των Γιαννιτσών να σημειώνει δεκατρείς πόντους, τον Βατανιακό δεκαέξι και τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει στο τέλος της περιόδου 60-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος άγγιξε την ανατροπή που θα οδηγούσε την σειρά σε τρίτο παιχνίδι, αλλά οι παίκτες του Στέλιου Γκότση ήταν αυτοί που κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα και την πρόκριση με το τελικό 72-71.

Διαιτητές: Ντόγκας, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 23-10, 47-35, 60-51, 72-71.