Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 53-61 από τους Ίκαρους Γιαννιτσών, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης των Play Off της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Ίκαροι έγινε η πρώτη και μοναδική ομάδα που κατάφερε να σπάσει έδρα στην αποψινή πρώτη αγωνιστική των play off, καθώς πέρασε νικηφόρα από την Κατερίνη και πλέον κρατούν εκείνη την τύχη στα χέρια τους και έχουν το πάνω χέρι στην σειρά.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μπαγιώκας των Ικάρων με είκοσι πόντους, με τον Μπίσμπα (Βατανιακός) να ακολουθεί με δεκαπέντε και τους Μπογδάνη και Ρέμπελο (Ίκαροι Γιαννιτσών) με δεκατέσσερις.

Καλύτεροι ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι, οι οποίοι όχι μόνο πήραν το προβάδισμα, αλλά αποσπάστηκαν και στο σκορ και προηγήθηκαν στο τέλος της περιόδου με 14-22.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το Βατανιακό να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να μειώνει τη διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 34-38 στο ημίχρονο.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με καμία ομάδα να μην ξεφεύγει στο σκορ το οποίο τις βρήκε ισόπαλες στους σαράντα έξι πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα των Γιαννιτσών κατάφερε να βρει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να φτάσει στη νίκη με το τελικό 53-61.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Δανιηλίδης.

Δεκάλεπτα: 14-22, 34-38, 46-46, 53-61.