Ο ΑΟΚ Βέροιας επικράτησε με 63-49 του ΠΑΟΚ Αλμωπίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μακροχωρίου Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 2η και τελευταία αγωνιστική των αγώνων κατάταξης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 9-10.

Ο ΑΟΚ Βέροιας ζευγάρωσε τις νίκες του κόντρα στον ΠΑΟΚ Αλμωπίας καταλαμβάνοντας την ένατη θέση στην τελική κατάταξη, αφήνοντας στη δέκατη την ομάδα της Αριδαίας.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ζάννος του ΑΟΚ Βέροιας με δεκαεννέα πόντους, με τους Πετρούδη Δ. και Πετρούδη Γ. και Καρπά να ακολουθούν με δεκαέξι ο πρώτος και με εννέα οι άλλοι δύο αντίστοιχα.

Ο ΑΟΚ ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να αποσπαστεί στο σκορ χτίζοντας μία διαφορά στα όρια του διψήφιου, με το σκορ να διαμορφώνεται στην ολοκλήρωσή του σε 15-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος ήταν καταιγιστικός στην επίθεση, εκτοξεύοντας τη διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 43-21.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Βέροιας να πετυχαίνει έντεκα πόντους, τον ΠΑΟΚ δώδεκα και το σκορ να διαμορφώνεται σε 54-33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος μείωσε τη διαφορά, χωρίς ωστόσο να απειλήσει τον ΑΟΚ, ο οποίος κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 63-49.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Σταυρίδης.

Δεκάλεπτα: 15-6, 43-21, 54-33, 63-49.