Ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας ηττήθηκε με 43-76 από τον ΑΟΚ Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Σκύδρας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των αγώνων κατάταξης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 9-10.

Αγκαλιά με την κατάκτηση της ένατης θέσης βρίσκεται ο ΑΟΚ Βέροιας, καθώς επικράτησε εύκολα του ΠΑΟΚ Αλμωπίας, σε μία αναμέτρησης στην οποία ουσιαστικά καθάρισε η υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ζάννος του ΑΟΚ Βέροιας με είκοσι τρεις πόντους, με τον Πετρούδη Γ. (ΠΑΟΚ Αλμωπίας) να ακολουθεί με είκοσι και τον Πεϊμανίδη (ΑΟΚ Βέροιας) με δεκαοκτώ.

Κυρίαρχος ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ, ο οποίος υπερείχε και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να αποσπαστεί στο σκορ και να προηγηθεί στην ολοκλήρωση της περιόδου με 8-20.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με το φιλοξενούμενο να διευρύνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμά του και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 18-44.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα της Βέροιας να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να μπαίνει στην τελική ευθεία της αναμέτρησης με το υπέρ της 30-62.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Γιάννη Λέφα (που έκανε το ντεμπούτο του ως προπονητής) να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 43-76.

Διαιτητές: Μητώνας, Σταυρίδης.

Δεκάλεπτα: 8-20, 18-44, 30-62, 43-76.