Οι Ίκαροι Γιαννιτσών επικράτησαν με 67-61 του ΠΑΟΚ Αλμωπίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός λένε, με τη ρήση να επιβεβαιώνεται στα Γιαννιτσά όπου οι Ίκαροι κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο, στην συνέχεια κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους κόντρα στον ΠΑΟΚ Αλμωπίας, ο οποίος ισορρόπησε το παιχνίδι και έφτασαν στην τέταρτη τους νίκη σε έξι αγώνες, η οποία τους διατηρεί στη δεύτερη θέση, μία νίκη πίσω από τον συμπολίτη τους και πρωτοπόρο Μέγα Αλέξανδρο. Ο ΠΑΟΚ Αλλωπίας έχει ρεκόρ 2-3 και βρίσκεται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς προσπέρασε τον Αετό Κιλκίς, ο οποίος αγωνίζεται αύριο.

Πρώτοι σκόρερ των δύο ομάδων ήταν ο Λαγός (18 πόντοι με 5 τρίποντας) από την πλευρά των Ικάρων, ενώ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Πετρούδης Γ. (22 πόντοι με 1 τρίποντο).

Καλύτερα μπήκαν στην αναμέτρηση οι Ίκαροι, οι οποίοι κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι και στις δύο πλευρές του παρκέ, με συνέπεια να πάρουν κεφάλι και να αποσπαστούν στο σκορ, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει να προηγούνται με 22-12.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 34-27.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο ήταν το πιο παραγωγικό της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν τριάντα εννέα πόντους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 64-46.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με την ομάδα των Γιαννιτσών να παραμένει μπροστά στο σκορ και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 67-61.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Μπόιτσης.

Δεκάλεπτα: 22-12, 34-27, 54-46, 67-61.