Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 64-59 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε ένα κλειστό σε όλη τη διάρκειά του παιχνίδι, η ΑΚΕΠ επικράτησε στις λεπτομέρειες της ΑΓΕΠ και τις ψαλίδισε τις πιθανότητες κατάκτησης της δεύτερης θέσης, ενώ ταυτόχρονα διατήρησε τις δικές της ελπίδες για είσοδο στα play off.

Για να βρεθεί στην εξάδα η ΑΚΕΠ θέλει νίκη την τελευταία αγωνιστική επί του Βατανικού και ταυτόχρονα επικράτηση του ΑΟΚ Βέροιας στο Αιγίνιο.

Στον αντίποδα, η ΑΓΕΠ για να τερματίσει δεύτερη πρέπει να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα την Δευτέρα στο εξ αναβολής αγώνα με τον Ζαφειράκη στην Κατερίνη και ήττα της ομάδας της Νάουσας στην Αλεξάνδρεια από τον ΓΑΣ.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ζαδές της ΑΓΕΠ με δεκαεπτά πόντους με τους Μαράζη (ΑΚΕΠ) και Βουλγαράκη (ΑΓΕΠ) να ακολουθούν με δεκαπέντε.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ΑΚΕΠ να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 19-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 31-30.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Παναγιώτη Αθανασιάδη να σημειώνουν δεκαεπτά πόντους, τη φιλοξενούμενη δεκαέξι και το σκορ να διαμορφώνεται σε 48-46.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να μάχονται μέχρι τέλους για τη νίκη και την ΑΚΕΠ να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 64-59.

Διαιτητές: Σιώκας, Γιαλίδου.

Δεκάλεπτα: 19-15, 31-30, 48-46, 64-59.