Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 69-70 από τον Αιγινιακό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο για να γκρεμίσει ότι έχτισε η ΑΓΕΠ σε ένα ημίχρονο για να οδηγήσει σε ένα γκραν γκινιόλ τέταρτο δεκάλεπτο την αναμέτρηση και να αποδράσει με το ροζ φύλλο αγώνα με την Κατερίνη και να ανέβει στην τέταρτη θέση εκμεταλλευόμενος τις αναβολές, με την ΑΓΕΠ να βρίσκεται ένα σκαλοπάτι πιο ψηλά.

Δεκαεννέα πόντους είχε ο Αβραάμ του Αιγινιακού, με τον ομόσταυλό του Χατζόπουλο να ακολουθεί με δεκαοκτώ και τον Λάππα της ΑΓΕΠ με δεκαεπτά.

Ιδιαίτερα ζεστή μπήκε στην αναμέτρηση η ΑΓΕΠ, κάνοντας το πιο παραγωγικό της δεκάλεπτο από τα τέσσερα και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 23-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη γηπεδούχο να ξεφεύγει στο σκορ και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα δεκατεσσάρων πόντων (45-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός ανέβασε την ένταση και την αποτελεσματικότητα της άμυνάς του, με αποτέλεσμα να πάρει τα ηνία του αγώνα, να κλείσει την ψαλίδα της διαφοράς, με την ομάδα της Κατερίνης ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα, με το σκορ στο τέλος της περιόδου να διαμορφώνεται σε 57-53.

Οι δύο ομάδες έφτασαν στο τέλος της αναμέτρησης όντας μαζί στο σκορ, με τον Αιγινιακό να επικρατεί με το τελικό 69-70.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Καρλιάμπας.

Δεκάλεπτα: 23-15, 45-31, 57-53, 69-70.