Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 65-88 από τον Άθλο Αλεξάνδρειας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η αναμέτρηση της αγωνιστικής, ανάμεσα στις δύο πρώτες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα, δεν μας επιφύλασσε συγκινήσεις, καθώς ο Άθλος ήταν απόλυτος κυρίαρχος στα πρώτα δεκάλεπτα των δύο ημιχρόνων και πέρασε εύκολα από την Κατερίνη και συνεχίζει αήττητος την πορεία του προς τα play off, καθώς διατηρεί το πλεονέκτημα των δύο νικών από τον Ζαφειράκη Νάουσας. Στο αντίποδα, ο Βατανιακός παραμένει δεύτερος, βρισκόμενος τρεις νίκες μακριά από την ομάδα της Αλεξάνδρειας. Ο συνήθης ύποπτος Μπίσμπας, του Βατανιακού ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με σαράντα τέσσερις πόντους με τους Σπόντη και Γκεκόπουλο του Άθλου να ακολουθούν με είκοσι έξι και είκοσι πόντους αντοίστοιχα.

Ο Άθλος κυριάρχησε τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να αποκτήσει διψήφια απόσταση από τον Βατανιακό πριν το δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 10-21.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να πετυχαίνει είκοσι δύο πόντους, το φιλοξενούμενο είκοσι πέντε και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 32-46.

Στο ίδιο έργο (με του πρώτου δεκαλέπτου) θεατές βρεθήκαμε και στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα της Αλεξάνδρειας ουσιαστικά να καθαρίζει την υπόθεση νίκη καθώς στην ολοκλήρωσή της η διαφορά έφτασε στους είκοσι τέσσερις πόντους, με το σκορ στο 42-68.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βασίλη Αγγέλη διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους για να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 65-88.

Διαιτητές: Ταρενίδης, Καρλιάμπας.

Δεκάλεπτα: 10-21, 32-46, 42-68, 65-88.