Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 67-61 του Βατανιακού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕΠ κατάφερε να πάρει το ντέρμπι της αγωνιστικής και να μπει πλέον για τα καλά στο κυνήγι της δεύτερης θέσης, στην τριπλή μονομαχία των δύο μαζί με τον Ζαφειράκη Νάουσας, με το ενδιαφέρον να κορυφώνεται στις τέσσερις εναπομείνασες αγωνιστικές, με το έπαθλο της δεύτερης θέσης να είναι το πλεονέκτημα έδρας μέχρι και το Final Four.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μπίσμπας με τριάντα τέσσερις πόντους, με τους Πολυχρόνη και Λάππα της ΑΓΕΠ να ακολουθούν με δεκαεννέα και δεκαπέντε πόντους αντίστοιχα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Βατανιακό να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 14-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΓΕΠ ανέβασε την ένταση και την αποτελεσματικότητά της στην άμυνα κι αξιοποιώντας το αυτό και επιθετικά αποσπάστηκε στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 39-30.

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο και πιο παραγωγικό δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τη γηπεδούχο να πετυχαίνει είκοσι έναν πόντους, το φιλοξενούμενο είκοσι και το σκορ να διαμορφώνεται σε 60-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνες έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά δεκαοκτώ πόντους και τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να επικρατούν με το τελικό 67-61.

Διαιτητές: Τοπαλίδης, Σιώκας.

Δεκάλεπτα: 14-19, 39-30, 60-50, 67-61.