Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 51-52 της Αναγέννησης Νέου Ρύσιου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νέου Ρύσιου Χρήστος Θωμάρεϊς, σε αγώνα για την 24η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, άντεξε στην αντεπίθεση της Αναγέννησης στο τέταρτο δεκάλεπτο και με καλάθι της Ζαμάνη κατάφερε να πάρει τη νίκη στον τελευταίο του εκτός έδρας αγώνα την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Γράψα Ευτ. της Αναγέννησης Νέου Ρύσιου με δεκαεπτά πόντους με την Κουλακιώτη (Αναγέννηση Νέου Ρύσιου) και τις Μάντζου και Ζαμάνη (Πιερικός Αρχέλαος) να ακολουθούν με έντεκα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Πιερικό Αρχέλαο να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 8-13.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με το φιλοξενούμενο να διευρύνει το προβάδισμά του και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 21-32.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την Αναγέννηση να πετυχαίνει έντεκα πόντους, την ομάδα της Κατερίνης δέκα και το σκορ να διαμορφώνεται σε 32-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος έφτασε μία ανάσα από την ανατροπή, καθώς όχι μόνο κάλυψε την εις βάρος της διαφορά, αλλά προσπέρασε με 51-50, ωστόσο οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου ήταν αυτές που πανηγύρισαν τη νίκη με το τελικό 51-52.

Διαιτητές: Τογανίδου, Σιούλας.

Δεκάλεπτα: 8-13, 21-32, 32-42, 51-52.

ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Κυρκούσης): Τζήμου 2, Στεργίου 4, Γράψα Ευτ. 17 (1), Σταμπή 4, Αντωνίου 3, Κουλακιώτη 11, Ντολοπούλου, Πουρπουτίδου, Γράψα Ευαγ. 8, Κανέλλογλου 2, Αλασχκάρ.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 9, Μάντζου 11 (1), Λάππα, Σωπιάδου, Γελαστοπούλου, Καρανικόλα 7 (1), Ζαμάνη 11 (1), Μπαγκλαρίδου 5, Τσενεκίδου, Πιπερίδου, Αμανατίδου, Κιολέογλου 9 (1).