Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 40-65 από τον Πιερικό Αρχέλαο, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος (7-3) ήταν ο νικητής του ντέρμπι της πόλης, μιας νίκης που τον διατηρεί σε πλεονεκτική θέση στη μάχη της τετράδας, καθώς επικράτησε της ΑΓΕ Πιερίας (0-10) η οποία μετά από ένα καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, να μειώσει μέχρι και στους οκτώ πόντους, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει τον αντίπαλό της, ο οποίος ξέφυγε στο σκορ μετά το εικοστό πέμπτο λεπτό φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Η ΑΓΕ Πιερίας προηγήθηκε με 3-0 στο 2’ 26”, ωστόσο έμεινε στο μηδέν στο υπόλοιπο του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 3-22.

Η γηπεδούχος μείωσε σε 17-25 στο 15’ 56”, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 24-31.

Χάρη σε ένα σερί έξι πόντων οι παίκτριες του Αργύρη Φώτα επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (24-36, 21’ 25”), με τη διαφορά φτάνει στις παρυφές των είκοσι πόντων (29-48) στο 27’ 18” και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε το φιλοξενούμενο να προηγείται με 31-50.

Ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμά του στο υπόλοιπο της αναμέτρησης κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 40-65.

Διαιτητές: Λαμπρέλλης, Μπαζάκας.

Δεκάλεπτα: 3-22, 24-31, 31-50, 40-65.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδου 5 (1), Τσενεκίδου 8 (1), Μπεκιάρη 8 (2), Κουρτέση, Ηλιάδου, Τσιαλιαμάνη 12, Δόβα 1, Γιαλίδου 3 (1), Μελικίδου, Μυστρίδου 1, Καραχαρίση 2, Τόκα.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Φώτας): Στράτου 4, Τελίδου 31 (7), Μάντη 2, Ζαμάνη 4, Καρανικόλα 2, Παπαζιώγα 6, Λάππα 8, Μπουμπουλέντρα, Κιολέογλου 2, Παντζιάλα 2, Ζαρκανέλα 2, Πιπερίδου 2.