Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 72-27 της ΚουΠα Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, στον αγώνα κατάταξης για την τρίτη θέση του Final Four του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Πιερικός Αρχέλαος έφτασε σε μία εμφατική νίκη επί της ΚουΠα και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, επικρατώντας της ΚουΠα, η οποία εμφανίστηκε απελπιστικά άστοχη στο παιχνίδι του μεταλλίου κι έχασε την επαφή με το σκορ από το δέκατο πέμπτο λεπτό.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Γεροστέργιος του Πιερικού Αρχέλαου με είκοσι έναν πόντους, με τον Αδαμίδη (Πιερικός Αρχέλαος) να ακολουθεί με έντεκα και τους Παυλίδη Σ. (ΚουΠα Κιλκίς), Σουλή και Τρούμπαλο (Πιερικός Αρχέλαος), με οκτώ.

Η ΚουΠα προηγήθηκε με 4-0 στο 4’ 59”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να προσπερνά με 4-5 στο 7’ 12” και να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 6-9.

Η ομάδα της Κατερίνης έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (9-19) στο 13’ 59”, η οποία ξεπέρασε τους (13-35) στο 19’ 21”, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 15-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αργύρη Φώτα συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους φτάνοντας στους τριάντα δύο (19-51) στο 27’ 36”, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 20-53 στην ολοκλήρωσή του.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Πιερικό Αρχέλαος να επικρατεί με το τελικό 27-72.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Γκαντίδης Θ.

Δεκάλεπτα: 6-9, 15-35, 20-53, 27-72.