Ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε με 63-52 της ΚουΠα Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, στον ημιτελικό του Final Four του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Μετά από μία μάχη πόντο με πόντο για περισσότερα από τριάντα δύο λεπτά, ο Φίλιππος, ανέβασε την αποτελεσματικότητά του στην άμυνα, δέχθηκε δεκαπέντε πόντους στα τελευταία 13’ 10” του αγώνα και έφτασε στη νίκη και στην πρόκριση στον τελικό. Εκεί, απόψε στις 20:00, θα αντιμετωπίσει τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών διεκδικώντας το δωδέκατο πρωτάθλημα της ιστορίας του και το πρώτο από το 2013.

Στον αντίποδα, η ΚουΠα έδειξε ότι έχει τη δυνατότητα να φτάσει σε δεύτερο συνεχόμενο τελικό, ωστόσο δε βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις στην άμυνα της ομάδας της Βέροιας και παρά το γεγονός ότι μέχρι και εβδομήντα τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ήταν μέσα στο παιχνίδι, δεν κατάφερε να σημειώσει πόντο στα τελευταία 2’ 11” και γνώρισε την ήττα.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Δούλαλας του Φίλιππου με είκοσι έξι πόντους με τον Παπαδόπουλο Ι. (ΚουΠα Κιλκίς) να ακολουθεί με δεκαέξι και τους Σαράντη και Χονδροματίδη (Φίλιππος Βέροιας) με δεκατέσσερις.

Η ΚουΠα ήταν αυτή που πήρε απόσταση μεγαλύτερη της μίας κατοχής (10-5) στο 5’ 53”, η οποία έφτασε μέχρι τους έξι (16-10) στο 7’ 51”, με τον Φίλιππο να απαντά με ένα σερί επτά πόντων και να προσπερνά με 17-16 στο 8’ 54” και την ομάδα του Κιλκίς να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 17-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς πλευρά και καμία ομάδα να μην αποσπάται με περισσότερους από τρεις πόντους, μέχρι το 18’ 34”, όταν η ομάδα της Βέροιας προηγήθηκε με 32-28, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο 21’ 33” οι παίκτες του Χριστόφορου Κουρουζίδη προηγήθηκε με 39-33, ενώ στο 28’ 20” η διαφορά έφτασε στους δώδεκα (52-40) με την ΚουΠα να πετυχαίνει πέντε αναπάντητους πόντους στα τελευταία 1’ 23” του τρίτου δεκαλέπτου μειώνοντας σε 52-45.

Ένα επιμέρους 7-1 από την πλευρά του Φίλιππου, του έδωσε αέρα δεκατριών πόντων 4’ 47” πριν τη λήξη, με τους παίκτες του Νίκου Θεοδωράκου να μειώνουν σε 59-52 στο 37’ 49”, αλλά να σιγούν στον εναπομείναντα χρόνο της αναμέτρησης, με την ομάδα της Βέροιας να επικρατεί με το τελικό 63-52.

Διαιτητές: Ταρενίδης, Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα:17-18, 32-28, 52-45, 63-52.