Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας την Λούμπλιν με 38-51 στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του Eurocup.

Πρώτη σκόρερ στο ματς η Τσάστιτυ Ριντ με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ η Αλεξανδρή σημείωσε 10 πόντους και έδωσε 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 7-4 στο ξεκίνημα, όμως οι «πράσινες» απάντησαν με ένα σερί επτά πόντων, περνώντας μπροστά με 7-11. Με την Τσάστιτυ Ριντ να πρωταγωνιστεί, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 9-11.

Το τρίποντο της Φαίης Κωτούλα ανέβασε την διαφορά στους επτά (13-20), με τις «πράσινες» να ελέγχουν το ματς. Η δεύτερη περίοδο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 15-28.

Με σουτ δύο πόντων της Τσάστιτυ Ριντ, το «τριφύλλι» διεύρυνε την διαφορά στους δώδεκα (20-32). Οι γηπεδούχες ανέβασαν απόδοση και κατάφεραν να μειώσουν σε 27-40, επιστρέφοντας στο ματς. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 30-43.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου, με σουτ μέσης απόστασης, ανέβασε την διαφορά στους δεκαέξι (33-49). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία άνετη νίκη στην Πολωνία (38-51), ξεκινώντας με με το δεξί στην διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 9-11, 15-28, 30-43, 38-51.

Λούμπλιν (Σζέβτσικ): Κόσλα 5, Κουσίνσκα, Νασίσι, Βινκόφσκα 2, Ζάγιατς, Κλάουντεν 11, Μακ 12 (14ρ.), Στανάτσεφ 3 (5ασ.), Τρζέτσιακ 3, Ζιετάρα 2.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Αλεξανδρή 10 (3ασ.), Παυλοπούλου 9, Πότερ 4 (3ασ.), Ριντ 21, Σωτηρίου 2 (7ρ., 3ασ.), Μπουντούρη 2 (7ρ.), Χαιριστανίδου, Κωτούλα 3, Θεοδωρομανωλάκη.

Πηγή: Πρασινοφόρος