Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 65-61 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Γουμένισσας Εβίνα Μάλτση, σε αγώνα για την ημιτελική φάση του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

ΑΚΕΠ και ΚουΠα έδωσαν μάχη μέχρις εσχάτων, χαρίζοντάς μας ένα χιτσκοκικό φινάλε, με την ομάδα του Κιλκίς να είναι αυτή που πήρε τη νίκη στα σημεία και πανηγύρισε την πρόκρισή της στον τελικό, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, Ζαφειράκη Νάουσας.

Η ΚουΠα προηγήθηκε με 5-0 στο 2’ 22”, με την ΑΚΕΠ να ισοφαρίζει στους επτά πόντους στο 4’ 39”. Η ομάδα του Κιλκίς κατάφερε να αποσπαστεί ξανά με πέντε (15-10) στο 9’ 11”, έφτασε τη διαφορά έως και τους έξι (18-12) και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 18-14.

Οι παίκτες του Γιώργου Παπαδόπουλου σημείωσαν τέσσερις αναπάντητους πόντους στα πρώτα εξήντα εννέα δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκαλέπτου ξεφεύγοντας με 22-14, με την ομάδα της Κατερίνης να βγάζει αντίδραση, να τρέχει ένα σερί δώδεκα πόντων και να προσπερνά με 26-22 στο 14’ 12”. Στην συνέχεια, οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους είκοσι έξι (14’ 37”) και στους είκοσι οκτώ πόντους (16’ 32”) και το πρώτο ημιχρονο ολοκληρώθηκε με ένα σερί πέντε πόντων από τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου στα τελευταία 1’ 43” και το σκορ στο 35-30 υπέρ της ΑΚΕΠ.

Η ομάδα της Κατερίνης ανέβασε το δείκτη της διαφορά στους επτά πόντους (37-30) στο 21’ 41”, με την ΚουΠα να σημειώνει οκτώ αναπάντητους πόντους και να προσπερνά με 38-37 στο 23’ 45”. Ακολούθησαν οι ισοπαλίες με 38-38 (25’ 38”), 42-42 (27’ 36”) και 44-44 (28’ 31”), με την ΑΚΕΠ να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα μόλις ενός πόντου (46-45).

Με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά έξι φορές και καμία από τις δύο ομάδες να μην αποσπάται με περισσότερους από τρεις ποντους κύλησε το τέταρτο δεκάλεπτο, μέχρι 3’ 07” πριν τη λήξη, σημείο στο οποίο η ΑΚΕΠ αποσπάστηκε με τέσσερις (59-55), η ΚουΠα χάρη σε ένα 9-0 προσπέρασε με 64-59 με μισό λεπτό να απομένει. Η ομάδα της Κατερίνης μείωσε σε 64-61 στα 17,4”, ωστόσο δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση με την ΚουΠα να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 65-61.

Διαιτητές: Τοπαλίδης, Γκαντίδης Θ.

Δεκάλεπτα: 14-18, 35-30, 46-45, 61-65.