Η Αναγέννηση Λιτοχώρου ηττήθηκε με 79-80 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λιτοχώρου Πύρρος Δήμας, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας παρά το γεγονός ότι βρέθηκε από το συν οκτώ στο μείον δύο μέσα στο τρίτο δεκάλεπτο, αντέδρασε και απέδρασε από το Λιτόχωρο με το ροζ φύλλο αγώνα και παραμένει στην τρίτη θέση, ισόβαθμος με τον δεύτερο Βατανιακό και μία νίκη πίσω από τον πρωτοπόρο Άθλο Αλεξάνδρειας. Στον αντίποδα, η Αναγέννηση Λιτοχώρου βρέθηκε μία ανάσα μακριά από μια μεγάλη ανατροπή που θα την έφερνε σε απόσταση αναπνοής από την εξάδα, ωστόσο απέχει μόλις δύο νίκες από αυτήν και με εμφανίσεις σαν και αυτή είναι δεδομένο ότι αποτελεί εκ των διεκδικητών μίας θέσης των play off.

Ο Ψαράς του Ζαφειράκη, ο οποίος πέτυχε σαράντα έξι πόντους με πέντε τρίποντα αποτέλεσε τον άλυτο γρίφο για την άμυνα της Αναγέννησης, η οποία είχε για πρώτο σκόρερ τον Μοσχόβα που πέτυχε είκοσι έξι πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Ζαφειράκη να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 20-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αναγέννηση δε μπόρεσε να ακολουθήσει τον αμείωτο ρυθμό του φιλοξενούμενου, με αποτέλεσμα η ομάδα της Νάουσας να αποσπαστεί στο σκορ και να προηγηθεί στα μισά του αγώνα με 37-45.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στη γηπεδούχο η οποία σημείωσε είκοσι οκτώ πόντους και δεχόμενη δέκα λιγότερους, προσπέρασε με 65-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, με τον Ζαφειράκη να παίρνει τη νίκη με το τελικό 79-80.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Γιαλίδου.

Δεκάλεπτα: 20-21, 37-45, 65-63, 79-80.