Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 100-62 της Αναγέννησης Λιτοχώρου, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Εβδομήντα εννέα πόντοι ήταν μέχρι χθες το ρεκόρ παραγωγικότητας της ΑΚΕ Πιερίας στην πρώτη κατηγορία, το οποίο είχε πετύχει στις 11 Φεβρουαρίου, όταν επικράτησε της ΑΓΕΠ με 79-75. Στην αναμέτρηση κόντρα στην Αναγέννηση, όχι μόνο το κατέρριψε, αλλά πέτυχε και την έκτη της κατοστάρα σε επίπεδο ανδρών, με τι προηγούμενες να είναι όλες στη Β’ κατηγορία (κορυφαία επίδοση το 131-40 στις 24 Φεβρουαρίου 2018 κόντρα στο Μέγα Αλέξανδρο Λεπτοκαρυάς). Με αυτή τη νίκη η ΑΚΕΠ αναρριχήθηκε στην έκτη θέση με τρεις νίκες και τέσσερις ήττες, αφήνοντας την ομάδα του Λιτοχώρου στην όγδοη με 1-6. Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης, ότι η γηπεδούχος σημείωσε είκοσι πέντε ή περισσότερους πόντους στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα, με την Αναγέννηση, στο καλύτερο δεκάλεπτό της να σημειώνει λιγότερους πόντους (18) απ’ ότι η αντίπαλός της στο χειρότερο της (19).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Παναπακίδης που σημείωσε είκοσι τέσσερις πόντους με επτά τρίποντα και της φιλοξενούμενης οι Μπαλαρμάς και Παπαθανασίου Λ. με δεκαέξι.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε στην αναμέτρηση η ΑΚΕΠ, σημειώνοντας είκοσι πέντε πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκλήρωσε με το υπέρ της 25-13.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη γηπεδούχο να παραμένει συνδεδεμένη με το αντίπαλο καλάθι και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 51-28.

Στον ίδιο φρενήρη ρυθμό συνέχισε να σκοράρει η ομάδα της Κατερίνης και στο τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 81-46.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Παναγιώτη Αθανασιάδη να επικρατούν με το τελικό 100-62.

Διαιτητές: Τοπαλίδης, Γιαλίδου.

Δεκάλεπτα: 25-13, 51-28, 81-46, 100-62.