Ο Πιερικός επικράτησε με 0-3 σετ των Σερρών, στο Δημοτικό Αθλητικό Σερρών, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ο αγώνας ήταν κομβικής σημασίας για τον Πιερικό, καθώς αντιμετώπιζε τον ΑΟ Σερρών, μία ομάδα με τους ίδιους στόχους με αυτήν της Κατερίνης, ο οποίος είχε ανοδική πορεία στις τελευταίες αγωνιστικές, ωστόσο η αποστολή για την αναμέτρηση έδειχνε να μην ξεκινάει με τους καλύτερους οιωνούς. Μέχρι και την τελευταία στιγμή, η αποστολή επρόκειτο να ταξιδέψει για τις Σέρρες χωρίς τον προπονητή της, Κώστα Σαρρή, ο οποίος έχασε ένα πολύ κοντινό του πρόσωπο. Παρ’ όλα αυτά ο Κώστας Σαρρής όχι μόνο έδωσε κανονικά το παρών στον κρίσιμο αυτόν αγώνα, αλλά με ένα υποδειγματικό τακτικά κοουτσάρισμα οδήγησε την ομάδα της Κατερίνης σε μία πολύ μεγάλη νίκη και στην κατάκτηση τριών βαθμών οι οποίοι μπορούν να αποδειχθούν ιδιαίτερα πολύτιμοι για την συνέχεια.

Στο πρώτο σετ, μετά το αρχικό 4-2 των γηπεδούχων ο Πιερικός με 5-8 κι 7-12, διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι τέλους και κατέκτησε το σετ με 18-25 σε 25’.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκειά του, με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι καμία από τις δύο δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων, με τον Πιερικό να καταφέρνει να φτάσει στο 2-0 με 33-35 μετά από 40’!

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του Κώστα Σαρρή έβγαλαν αντίδραση μετά το αρχικό 8-3 μειώνοντας αρχικά σε 10-9, ενώ στην συνέχεια χάρη σε πέντε αναπάντητους πόντους πέρασαν μπροστά με 16-19, μετέτρεψαν το 17-19 σε 17-23 και με 19-25 σε 24’ έκαναν το 0-3 και πήραν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο βοηθός προπονητή, Βασίλη Τσιουπλής, δήλωσε αποκλειστικά στο katerinisport.gr: «Ήταν ένας πολύ δύσκολος και κρίσιμος αγώνας, κόντρα σε μία φορμαρισμένη ομάδα, ωστόσο ο Κώστας Σαρρής ήταν άριστα διαβασμένος και έστησε την ομάδα πάρα πολύ καλά τακτικά και με τους παίκτες να ακολουθούν κατά γράμμα τις οδηγίες του πήρε τρεις πόντους που μπορεί να αποδειχθούν χρυσοί στο τέλος του πρωταθλήματος.

Τόσο οι παίκτες, όσο και το προπονητικό επιτελείο, του αφιερώνουμε τη νίκη, όχι μόνο γιατί του ανήκει, αλλά και για το γεγονός ότι έκανε το ταξίδι έως τις Σέρρες, μην αφήνοντας την ομάδα σε μία πολύ δύσκολη προσωπική του στιγμή, λόγω της απώλειας ενός πολύ κοντινού του ατόμου».

Διαιτητές: Ίσκας – Δημητρίου.

Τα σετ: 18-25, 33-35, 19-25 σε 89’.