Του Αντώνη Καρπετόπουλου

Αν κάποιος έβλεπε τα τελευταία είκοσι λεπτά του ματς του ΠΑΟΚ με την Βιτόρια Πλιζέν θα ήταν αδύνατο να καταλάβει πως είναι δυνατόν ο πρωταθλητής να βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους Τσέχους και μάλιστα με 0-2. Αφού αρχικά ο Κοτάρσκι απέτρεψε με μια σωτήρια επέμβαση την πιθανότητα να προηγηθεί η Πλιζέν με 0-3 σταματώντας τον Αντού, ο ΠΑΟΚ άρχισε να πιέζει ασφυκτικά και να ανεβάζει μάλιστα την απόδοσή του, ενώ περνούσαν τα λεπτά. Για την ακρίβεια όλα άλλαξαν όταν στο 70’ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με παίκτη παραπάνω όταν και αποβλήθηκε ο Ντουο: ο παίκτης της Πλιζέν είχε κίτρινη κάρτα από το πρώτο του μαρκάρισμα (στο 11΄), ο προπονητής του Μίροσλαβ Κούμπεκ δεν τον αντικατέστησε παίζοντας με την φωτιά και κάηκε.

To buzzer beater του Μπάμπα

Με καρδιά και χαρακτήρα

Η αποβολή αυτή βοήθησε τον ΠΑΟΚ να λύσει το πιο μεγάλο του πρόβλημα:  μπορούσε πια να κρατήσει την μπάλα και να πλησιάζει την περιοχή των Τσέχων χωρίς μεγάλη πίεση από τους μέσους της Πλιζέν. Η πίεση αυτή είχε στο πρώτο ημίχρονο απονευρώσει τον ΠΑΟΚ καθώς ο Καμαρά και ο Μπακαγιόκο δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν, ο Τάισον και ο Κωνσταντέλιας έπρεπε να επιστρέφουν πολύ για να πάρουν την μπάλα και η επίθεση γινόταν ακίνδυνη αφού δεν υπήρχε πουθενά παίκτης παραπάνω. Ο Λουτσέσκου εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα περνώντας το ματς τον Σβαπ, τον Μπαμπά και κυρίως τους Ντεσποτοφ, Τσάλοφ και  Τισουντάλι που ανανέωσαν την επίθεση. Ο Ρουμάνος για να κάνει τον ΠΑΟΚ επιθετικότερο πέρασε τον Ζίφκοβιτς σε θέση δεξιού μπακ, έπαιξε με δυο φορ και μετά το 75΄ ο ΠΑΟΚ φαινόταν πια ότι θα γυρίσει το σε βάρος του 0-2, αρκεί να καταφέρει να σκοράρει γρήγορα.

Στο 76΄ ο τερματοφύλακας Γέντλικα σταμάτησε τον Τσάλοφ εξ επαφής, στο 78΄ ο Σβάπ σούταρε άουτ από κοντά, στο 80΄ο Κωνσταντέλιας σούταρε αδύναμα, αλλά όταν στο 84΄ ο Τισουντάλι έκανε το 1-2 με κεφαλιά μετά από σέντρα του καθοριστικού Ντεσπότοφ, όλοι είδαν τον περσινό ΠΑΟΚ των πολλών ανατροπών και των πολλών λύσεων.

Για δέκα λεπτά ο τερματοφύλακας Γεντλίκα κρατούσε τον ΠΑΟΚ μόνος του σταματώντας τον Σβαπ, τον Τισουντάλι, τον Τσάλοφ, ενώ στο 92΄ο Λουτσέσκου απόρησε με ένα κακό σουτ του Καμαρά. Αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Μπάμπα έβαλε με κεφαλιά και την μπάλα και τον τερματοφύλακα των Τσέχων στα δίχτυα για το τελικό 2-2 που έδωσε στον ΠΑΟΚ τον πρώτο του βαθμό. Το buzzer beater του Μπάμπα προκάλεσε έκρηξη στην έρσι κι αλλιώς υποστηριοκτηκότατη Τούμπα που δεν έχασε την πίστη της όταν ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο 0-2. Κυρίως ανακούφισε τον προπονητή του ΠΑΟΚ. Μια δεύτερη σερί ήττα στην Τούμπα και μια τρίτη συνολικά θα έκαναν το πρόγραμμα του ΠΑΟ στην συνέχεια βουνό: τώρα μπορεί να καλύψει το (πολύ) χαμένο έδαφος με μια νίκη εκτός έδρας. Ωστόσο για να συμβεί αυτό πρέπει να λυθεί και το πρόβλημα που εμφανίζεται στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ γύρισε το ματς με την καρδιά και το πάθος των παικτών του – φυσικά και χάρη στο ρίσκο του προπονητή του. Που θα πρέπει όμως να προβληματιστεί για το τι δεν λειτούργησε στην πρώτη ώρα του ματς.

Κάκιστος για μια ώρα

Ο Λουτσέσκου είπε ότι ο ΠΑΟΚ έκανε στο πρώτο ημίχρονο το χειρότερο εφετινό ξεκίνημα σε παιγνίδι του. Ο Ρουμάνος ήξερε ότι ο ΠΑΟΚ χρειάζεται οπωσδήποτε τη νίκη και πόνταρε στην τετράδα που πέρσι είχε στα παιχνίδια του ΠΑΟΚ την μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα. Ο Μπράντον Τόμας πλαισίωσε τους Τάισον Κωνσταντέλια και Ζίφκοβιτς. Ο Λουτσέσκου προφανώς πίστευε ότι αρκεί η συνύπαρξη των τεσσάρων για να βρει ο ΠΑΟΚ γκολ, και για να τους δώσει τη δυνατότητα να αυτοσχεδιάσουν επιθετικά χρησιμοποίησε στην μεσαία γραμμή το δίδυμο Μπακαγιόκο – Καμάρα. Αλλά οι δυο ενώ είναι καλοί στις ανακτήσεις της μπάλας (κυρίως ο Μαντί γιατί ο παρτενέρ του περιφερόταν χωρίς χρησιμότητα) δεν είναι οι χρησιμότεροι πασέρ. Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε για πάνω από μια ώρα κομμένος στα δύο καθώς οι δύο μέσοι έμειναν πολύ μακριά από τους κυνηγούς.

Όμως εξίσου μεγάλο πρόβλημα ο ΠΑΟΚ είχε και στην άμυνα: οι Τσέχοι στο πρώτο μισάωρο πλησίασαν τρεις φορές την περιοχή του Κοτάρσκι και σκόραραν και στις τρεις (!), απλά το γκολ που πέτυχε ο Αντού στο πρώτο λεπτό δεν μέτρησε χάρη στο VAR, που μέτρησε ωστόσο το δεύτερο που είχε ακυρώσει ένας μάλλον επιπόλαιος επόπτης. Το γκολ του 0-1 σημείωσε με κοντινό σουτ ανενόχλητος ο Χάβελ σε μια φάση που ο σκόρερ είναι μόνος και ο πασέρ Αντού σεντράρει ανενόχλητος. Το 0-2 έκανε στο 39΄ο Βίντρα παίρνοντας ένα ριμπάουντ μετά από επέμβαση του Κοτάρσκι σε μια φάση που πάλι δεν υπάρχει άμυνα. Ο Λουτσέσκου κράτησε τον Μπάμπα για 70 λεπτά στον πάγκο, κι έπαιξε με τον Οττο αριστερά: το αποτέλεσμα ήταν να προκύψει μια άμυνα με Σάστρε – Κεντζιόρα – Κόλεϊ – Οτο που δεν θυμάμαι να την έχω ξαναδεί.

Επειγόντως βελτίωση

Πέρα από καταθέσεις ψυχής και μεμονωμένα κρούσματα κακής απόδοσης ο Λουτσέσκου πρέπει να δει την μεγάλη εικόνα. Οι Τσέχοι έμοιαζαν διαβασμένοι και σοβαροί κάνοντας ότι ακριβώς η Στεάουα και ο Αρης: πίεσαν τα χαφ του ΠΑΟΚ και περίμεναν λάθη της άμυνας. Κι αν δεν είχαν μείνει με παίκτη λιγότερο ίσως και να κέρδιζαν: από την άλλη θα ήταν κρίμα κι άδικο ο ΠΑΟΚ να χάσει τρίτο ματς σερί εντός έδρας έχοντας χάσει πάλι τόσες ευκαιρίες.

Εν κατακλείδι ο ΠΑΟΚ πήρε ένα πολύτιμο βαθμό, αλλά χρειάζεται επειγόντως βελτίωση: όπως έγραφα χθες η Πλιζέν τραβά τις ισοπαλίες σαν να έχει μαγνήτη – πάλι καλά. Αλλά θα είναι δύσκολο για τον ΠΑΟΚ  να βρεθεί για τρίτη φορά με παίκτη παραπάνω – έγινε με την Στεάουα, έγινε και χθες. Στα μέχρι τώρα παιγνίδια του στο Europa League οι αντίπαλοι δεν του αφήνουν την μπάλα να παίξει όπως αγαπάει και, ειδικά στην Τούμπα, χώρους για αντεπιθέσεις δεν βρίσκει. Κι αν δεν μπορεί να κρατήσει το μηδέν ούτε στην έδρα του όλα γίνονται πολύ δύσκολα. Ο βαθμός ήρθε μετά από μάχη. Θα χρειαστούν τέτοιες πολλές.

Πηγή: Karpetshow