Ο Πιερικός κατέκτησε το Super Cup της ΕΠΣ Πιερίας για το 2023, κερδίζοντας στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2 τον Βατανιακό, στον αγώνα που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης. Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε 2-2, ενώ δεν υπήρξε παράταση.

Από δυο γκολ σημείωσαν οι Μιτακίδης για τον Πιερικό και Ντόσης για τον Βατανιακό.

Ο Μιτακίδης έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Γιώργου Καμπερίδη, μόλις στο 2′, όμως ο Ντόσης ισοφάρισε για τον Βατανιακό, πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο, με το 1-1 να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Στο 52′ ο Ντόσης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Βατάν, διαμορφώνοντας το 1-2, με τον Μιτακίδη να “γράφει” το 2-2 στο 74′ που δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

2′ ΓΚΟΛ! 1-0: Οι παίκτες του Πιερικού συνδυάστηκαν όμορφα μέσα στην περιοχή του Βατανιακού με τον Καλαϊτζή να βγάζει κάθετη στον Κατσαβάκη, αυτός από δεξιά έβγαλε παράλληλη πάσα στον Μιτακίδη που από κοντά έκανε το 1-0.
10′ Σουτ του Μπαλογιάννη μέσα από την περιοχή και αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Φιρινίδης.
14′ ΓΚΟΛ! 1-1: Από μπαλιά-τρύπα του Δερμίση, ο Ντόσης με ωραίο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή ισοφάρισε σε 1-1 για τον Βατανιακό.
20′ Σουτ του Μυρωτή έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Φιρινίδης.
32′ Γυριστό σουτ του Ντόση έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Μπαλάφα.
43′ Ατομική ενέργεια και σουτ του Κατσαβάκη μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Φιρινίδης και στην επαναφορά ο Μιτακίδης δε μπόρεσε να βρει τη μπάλα.

52′ ΓΚΟΛ! 1-2: Ο Ντόσης εκμεταλλεύτηκε λάθος γύρισμα του Κραγιόπουλου, έκλεψε τη μπάλα και “εκτέλεσε” τον Μπαλάφα, κάνοντας το 1-2 για τον Βατανιακό.
56′ Σουτ του Χατζηκωνσταντίνου μέσα από τη μικρή περιοχή, ο Φιρινίδης έδιωξε σε κόρνερ.
57′ Εκτέλεση κόρνερ του Κατσαβάκη, απομάκρυναν οι αμυντικοί και στη συνέχεια το σουτ του Μπαλογιάννη έφυγε ψηλά άουτ.
59′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βατανιακού και λάθος έξοδο του Μπαλάφα, η μπάλα κατέληξε στον Τσενικλή που έξω από την περιοχή σούταρε ψηλά άουτ.
74′ ΓΚΟΛ! 2-2: Μετά από σέντρα σουτ του Μπαλογιάννη από αριστερά, ο Φιρινίδης απέκρουσε αλλά ο Μιτακίδης πήρε το ριμπάουντ και ισοφάρισε σε 2-2 για τον Πιερικό.
77′ Σουτ του Μαυρίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
90’+1′ Γυριστό συρτό σουτ του Κατσαβάκη, μπλόκαρε ο Φιρινίδης.
90’+3′ Εκτέλεση φάουλ του Κυπαρίσση, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Μπαλάφα.

• Τόσκας, άουτ

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μέγας με βοηθούς τους Τραούδα και Κουτσικανίδη. 4ος διαιτητής ήταν ο Μηνούδης.

Κίτρινη κάρτα είδε ο Σαμανίδης (75′) του Βατανιακού.

Επίσης, με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκε ο προπονητής του Πιερικού, Γιώργος Καμπερίδης

Πιερικός (Γιώργος Καμπερίδης): Μπαλάφας, Χατζηκωνσταντίνου, Δεληγιάννης, Μαυρίδης, Κραγιόπουλος, Μακρίδης, Μυρωτής, Κατσαβάκης, Μιτακίδης, Μπαλογιάννης, Καλαϊτζής.
Στον πάγκο: Παπαδημητρίου, Παπαδόπουλος, Αδαμόπουλος, Τσακνάκης, Κουρνούτης, Μαραγκός, Στραβογιάννης, Κατσιαμήτας.

Βατανιακός (Γιώργος Ποτουρίδης): Φιρινίδης, Σαμανίδης, Δερμίσης, Κανταρτζής, Τόσκας, Μυρτολλάρι, Τσενικλής (88′ Κυπαρίσσης), Ανανιάδης, Μαργαρίτης, Ντόσης (65′ Μυσιούδης), Μητράκας (82′ Δημητρίου).
Στον πάγκο: Χαντζαρίδης, Τρούμπαλος, Μπικιαρόπουλος, Βαρνάς, Σαφέτης, Γκαράτζιας.