Ο Πιερικός επικράτησε με 3-2 σετ του Άρη, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Δ’ ομίλου της Pre League Ανδρών.

Η ομάδα της Κατερίνης συνέχισε νικηφόρα τις αγωνιστικές υποχρεώσεις στον Δ’ όμιλο της Pre League Ανδρών, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα προκειμένου να μη μπλέξει σε περιπέτειες.

Στο πρώτο σετ οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο 6-8 αλλά στη συνέχεια ο Πιερικός ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά με 16-15. Η ομάδα της Κατερίνης διατήρησε και αύξησε το προβάδισμα στη συνέχεια, φτάνοντας στο 21-19 για να κατακτήσει το σετ με 25-21 σε 24 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ οι Κατερινιώτες προηγήθηκαν 8-7 και στη συνέχεια αύξησαν το προβάδισμα φτάνοντας τη διαφορά στο +4 (16-12). Οι “κιτρινόμαυροι”, όμως με ένα επιμέρους σερί 2-9 πήραν “κεφάλι” στο σκορ (18-21) και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 20-25 σε 25 λεπτά.

Και στο τρίτο σετ ήταν ο Πιερικός αυτός που προηγήθηκε 8-6, όμως με ένα ακόμη σερί 3-10, η ομάδα του Άρη ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση. Ο Άρης δεν κατέβασε ρυθμούς και η διαφορά αυξήθηκε στο +7 (14-21) για να έλθει το τελικό 17-25 σε 22 λεπτά.

Ο Πιερικός ήταν υποχρεωμένος να πάρει το τέταρτο σετ αν ήθελε να μη φύγει ηττημένος από το παρκέ του Β’ ΔΑΚ Κατερίνης, όμως ο Άρης με τον… αέρα των δύο νικηφόρων σετ, μπήκε σε θέση οδηγού, προηγούμενος με 5-8. Η διαφορά 2-3 πόντων διατηρήθηκε και στη συνέχεια, με το 14-16 και το 18-21 να φέρνουν τον Άρη κοντά στη νίκη. Εκεί ήταν που βγήκε η αντίδραση από πλευράς Πιερικού, ο οποίος αντεπιτέθηκε και πήρε το σετ με 27-25 σε 31 λεπτά.

Τα πάντα θα κρίνονταν στο 5ο σετ, στο οποίο οι παίκτες του Κώστα Σαρρή έχοντας με το μέρος τους την ψυχολογία δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους. Από την αρχή ο Πιερικός ήταν μπροστά στο σκορ (5-2) και η διαφορά όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε, φτάνοντας στο +6 (10-4) και στο +8 (12-4) για να λήξει το σετ και το παιχνίδι υπέρ του Πιερικού με 15-7.

Διαιτητές: Δανιηλίδου – Πορτοκαλίδης.

Τα σετ: 25-21, 20.25, 17-25, 27-25, 15-7 σε 115′.