Ο Πιερικός ηττήθηκε με 2-3 σετ από τον Άρη, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Pre League Ανδρών.

Οι Κατερινιώτες προηγήθηκαν 2-0 σετ ενώ στο 3ο σετ ήταν μπροστά με 8-4, όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Άρη, ο οποίος πήρε το σετ και το παιχνίδι, επικρατώντας με 3-2.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες στην αρχή συμβάδιζαν (8-7) όμως ο Πιερικός βρέθηκε να προηγείται με 4 πόντους (16-12), χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει. Το σετ κατέληξε στον Πιερικό με 28-26.

Στο δεύτερο σετ, ο Πιερικός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους του και ήταν από την αρχή προηγούμενος (8-3, 16-8, 21-12), με το τελικό 28-15 να έρχεται φυσιολογικά σε 24 λεπτά.

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε η κατερινιώτικη ομάσδα και στο τρίτο σετ και βρέθηκε να προηγείται με 8-4 στις αρχές του, όμως ο Άρης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα επιμέρους σερί 5-12 πέρασε μπροστά με 16-13. Το σκηνικό δεν άλλαξε και οι Θεσσαλονικείς πήραν το τρίτο σετ σε 23 λεπτά, μειώονοντας σε 2-1.

Μεγάλη μάχη έγινε στον 4ο σετ καθώς ο Πιερικός “άγγιξε” για άλλη μία φορά την κατάκτησή του και τη νίκη αλλά αυτοί που χαμογέλασαν ξανά ήταν οι “κίτρινοι”. Μετά το 7-8 ο Πιερικός ανέβασε ρυθμούς και πέρασε μπροστά σε 16-13 και 21-18. Παρ’όλα αυτά, η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση κατόρθωσε να προσπεράσει τον Πιερικό και να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 25-23 σε 25 λεπτά.

Έτσι, όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, εκεί που οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με βραχεία κεφαλή από το ξεκίνημα, επικρατώντας με 15-13 σε 16 λεπτά.

Ο Πιερικός με τον σημερινό βαθμό έφτασε τους 5 ενώ ο Άρης πήγε στους 13 προσπερνώντας τον Άθλο Ορεστιάδας.