Ο Πιερικός επικράτησε με 0-3 σετ του Πανιωνίου, στο Κλειστό Γήπεδο Πανιωνίου Ανδρέας Βαρίκας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Δ’ ομίλου της Pre League Ανδρών.

Οι παίκτες του Κώστα Σαρρή ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους και το έδειξαν και εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου όπου παρουσιάστηκαν αρκούντως σοβαροί και ξεκίνησαν με μία πολύ σημαντική νίκη τις υποχρεώσεις τους στον Δ’ όμιλο όπου οι έξι ομάδες θα αγωνιστούν με «έπαθλο» την παραμονή στην κατηγορία.

Στο πρώτο σετ ο Πιερικός προηγήθηκε με 2-5, με τον Πανιώνιο να απαντά με τρεις συνεχόμενους πόντους για το 5-5. Η απάντηση της ομάδας της Κατερίνης ήταν άμεση ξεφεύγοντας με 7-12, προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους και έκανε το 0-1 με 22-25 σε 29′.

Το δεύτερο σετ χαρακτηρίστηκε από τις μίνι ανατροπές που συνέβησαν, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να προηγείται με 6-3, τον Πιερικό να προσπερνά με 6-8 αλλά να μένει πίσω με 11-10 πριν τρέξει ένα εντυπωσιακό σερί οκτώ πόντων και αποκτήσει προβάδισμα έντεκα πόντων (13-24) και να κάνει το 0-2 με 14-25 σε 16′.

Στο τρίτο σετ ο Πιερικός προηγήθηκε με 1-4, ωστόσο στην συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, με την ομάδα της Κατερίνης να ξεφεύγει εκ νεου με 10-14. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να παραμείνει κοντά στο σκορ, ωστόσο οι παίκτες του Κώστα Σαρρή διατήρησαν το προβάδισμά τους και έφτασαν στο 0-3 με 18-25 σε 24′ κατακτώντας τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Διαιτητές: Κουτσούλας – Παπαχατζής.

Τα σετ: 22-25, 14-25, 18-25 σε 69′.