Ο Φίλιππος Βέροιας ηττήθηκε με 65-55 από την ΧΑΝΘ στο Αθλητικό Κέντρο ΧΑΝΘ Μίμης Τσικίνας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της τελικής φάσης των play off της National League 1.

Ο Φίλιππος Βέροιας πάλεψε μέχρι τέλους κόντρα στην ΧΑΝΘ, ωστόσο του στοίχισε η επιθετική δυστοκία στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της αδελφότητας να κάνει το 1-0 στην σειρά, η οποία όπως όλα έδειξαν θα τραβήξει επί μακρόν.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ΧΑΝΘ να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 18-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τη γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 37-35.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να πετυχαίνει δεκατέσσερις πόντους, τον Φίλιππος δώδεκα και το σκορ να διαμορφώνεται σε 51-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος δε βρήκε λύσεις στην επίθεση, όπου σημείωσε μόλις οκτώ πόντους, με την ΧΑΝΘ να φτάνει στη νίκη με το τελικό 65-55.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι., Ξενικάκης, Πράττος.

Δεκάλεπτα: 18-15, 37-35, 51-47, 65-55.

ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Κωστίκας 15, Αποστολίδης 3, Μπρόζος 8 (1), Γεωργίου 13 (1), Τουλούπης 11 (1), Κομνιανίδης Ι. 3 (1) , Μαλτέζος 6, Ζιάκας 3 (1), Μαργαριτόπουλος 3 (1), Αλεμδάρ.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 10, Αποστολίδης Α. 3 (1), Ξενιτίδης 7 (1), Κάτζος 11 (3), Φλιάτης, Καραγιώργος 5 (1), Μπένας 12, Μελαδιανός 7, Αποστολίδης Χ.