Στο χρυσό σετ κατάφερε ο Παναθηναϊκός να προκριθεί στα προημιτελικά του Challenge Cup γυναικών, μετά την ήττα με 3-0 σετ που γνώρισε από την CSM Βουκουρεστίου στην Ρουμανία.

Οι πράσινες τα… χρειάστηκαν κόντρα στις Ρουμάνες, καθώς δεν υπερασπίστηκαν την νίκη με 3-1 σετ στον πρώτο αγώνα στο Μετς, ωστόσο έμειναν ψύχραιμες στο χρυσό σετ για να εξασφαλίσουν την πρόκριση. Ο επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού θα προκύψει από το ζευγάρι Μενόρκα (Ισπανία) – Ναντ (Γαλλία). Στο πρώτο παιχνίδι οι Γαλλίδες νίκησαν στην Ισπανία με 3-0 σετ και ο επαναληπτικός στην έδρα τους διεξάγεται αυτή την ώρα.

Στο κρίσιμο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 17-21 αλλά η CSM με σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 22-21 και εν τέλει το κατέκτησε με 26-24. Το δεύτερο και τρίτο σετ κρίθηκαν και αυτά στις λεπτομέρειες, με το τριφύλλι να μένει ψύχραιμο στο χρυσό σετ και να το κατακτά με 12-15.

Διαιτητές: Βίχνοβ (Γερμανία), Ακίντσι (Τουρκία).

Τα σετ: 26-24, 25-21, 25-23, 12-15.