Ο Βατανιακός επικράτησε με 77-71 του Αιγινιακού στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης “Θεόδωρος Διαμαντόπουλος”, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική των αγώνων κατάταξης για τις θέσεις 3-4 της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Έτσι, η ομάδα της Κατερίνης είναι αυτή που τερματίζει στην 3η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας 4ους τους Αιγινιώτες.

Το τέλος του α’ δεκαλέπτου βρήκε μπροστά τον Βατανιακό με 21-15, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 12-20 στο 2ο δεκάλεπτο πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενου 33-35.

Απόλυτη ήταν η ισορροπία για τις δύο ομάδες στο 3ο δεκάλεπτο, με τους Κατερινιώτες και τους Αιγινιώτες να σημειώνουν από 19 πόντους και το σκορ στον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να είναι 52-54.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν το πιο παραγωγικό για τους γηπεδούχους που σκοράροντας 25 πόντους έναντι 17 του Αιγινιακού έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα και της 3ης θέσης με 77-71.

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Νικολαΐδης.

Δεκάλεπτα: 21-15, 33-35, 52-54, 77-71.