Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 71-58 του Μεγάλου Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Κλειστό Γυμναστήριο Γουμένισσας Εβίνα Μάλτση, στο μικρό τελικό του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν κλειστό αγώνα, η ΑΚΕ Πιερίας είχε ένα ισχνό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ωστόσο χρειάστηκε να κάνει ένα 14-0 στο φινάλε του για να φτάσει σε μία νίκη πολύ πιο δύσκολη απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ και να κατακτήσει την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα.

Ο Μέγας Αλέξανδρος προηγήθηκε με 8-2 στο 4’ 21”, με την ΑΚΕΠ να προσπερνά με 10-8 στο 7’ 58” και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 18-15.

Η ομάδα της Κατερίνης ξέφυγε με 26-17 στο 12’ 36”, με αυτήν των Γιαννιτσών να αντιδρά μειώνοντας σε 26-23 στο 15’ 05”. Οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου απάντησαν με ένα σερί τεσσάρων πόντων για το 31-23 στο 16’ 32” και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 36-28.

Η  ΑΚΕΠ έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (40-29) στο 22’ 27”, ωστόσο οι παίκτες του Δημήτρη Κυριαζή κατάφεραν να τη ροκανίσουν, πλησιάζοντας στους δύο πόντους (51-49) στο 29’ 04” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 52-49.

Η ομάδα της Κατερίνης πήρε μία απόσταση έξι πόντων (57-51) στο 33’ 54”, με τον Μεγάλο Αλέξανδρο να απαντά με ένα 7-0 προσπερνώντας με 58-57 στο 35’ 14”, με την ΑΚΕ Πιερίας να τρέχει ένα σερί δεκατεσσάρων πόντων στα τελευταία 3’ 38” και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 71-58.

Διαιτητές: Λαδάς, Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 15-18, 28-36, 49-52, 58-71.