Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 76-81 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της ημιτελικής φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος αποζημίωσε με το παραπάνω τους θεατές που το παρακολούθησαν, με τα συναισθήματα να εναλλάσσονται μαζί με το μομέντουμ του αγώνα, Ζαφειράκης και Αιγινιακός έδωσαν μία απολαυστική παράσταση, με την ομάδα της Νάουσας να επικρατεί στο φινάλε, να κάνει το δύο μηδέν στην σειρά και να παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό του πρωταθλήματος, με αυτήν του Αιγινίου να περιορίζεται στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης.

Ο Ζαφειράκης προηγήθηκε με 0-6 στο 2’ 31”, με τον Αιγινιακό να μειώνει τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή (5-6) στο 3’ 22” και να περνά για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 7-6 στο 4’ 15”. Ο γηπεδούχος κατάφερε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη της μίας κατοχής (13-9) στο 7’ 52” και να προηγηθεί με 14-12 στο 8’ 55”, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο φιλοξενούμενος έτρεξε ένα σερί έξι πόντων για το 16-18 στο 12’ 45”. Εν συνεχεία οι δύο ομάδες βρέθηκαν τρεις φορές ισόπαλες, με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά πέντε φορές και την ομάδα της Νάουσας να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 34-38.

Οι παίκτες του Νίκου Τούφα διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ, με το προβάδισμα να κυμαίνεται μεταξύ ενός και πέντε πόντων μέχρι το 23’ 16”, σημείο στο οποίο η ομάδα της βόρειας Πιερίας προσπέρασε με 44-43. Ακολούθησαν οι ισοπαλίες στους σαράντα τέσσερις (23’ 29”) και σαράντα έξι πόντους (24’ 11”), με Ζαφειράκη να αποσπάται με 49-53 στο 27’ 09” χάρη σε ένα σερί έξι πόντων. Εξήντα εννέα δευτερόλεπτα αργότερα οι παίκτες του Χάρη Βουλκίδη ισοφάρισαν σε 53-53, με τον φιλοξενούμενο να πετυχαίνει το 53-56 στην επόμενη κατοχή (28’ 32”), και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 54-56.

Η ομάδα της Νάουσας ξέφυγε με 55-62 στο 32’ 00”, με τον Αιγινιακό να αντιδρά άμεσα και με ένα σερί πέντε πόντων μείωσε σε 60-62 στο 33’ 28”. Οι παίκτες του Νίκου Τούφα έφτασαν ξανά τη διαφορά στους έπτά (62-69) στο 34’ 53”, με το γηπεδούχο να μειώνει ξανά στη μία κατοχή (67-69) στο 37’ 12”. Ο Ζαφειράκης σημείωσε πέντε αναπάντητους πόντους για το 67-74 στο 38’ 31”. Με τη διαφορά να παραμένει στους επτά (68-75), πενήντα εννέα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο φιλοξενούμενος έδειξε να αποκτά μαξιλαράκι ασφαλείας, ωστόσο η ομάδα της βόρειας Πιερίας δεν εγκατέλειψε τη μάχη και μείωσε σε 74-76 στα 45,7” και την ομάδα της Νάουσας να ευστοχεί σε τρίποντο στην επόμενη επίθεση για το 74-79 24,6” πριν την εκπνοή του αγώνα και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 76-81.

Διαιτητές: Χρυσάφης, Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 14-12, 34-38, 54-56, 76-81.