Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 73-58 του Αιγινιακού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της ημιτελικής φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ένα δεκάλεπτο καθολικής κυριαρχίας ήταν αρκετό για τον Ζαφειράκη να πάρει τη νίκη και να μπει σε θέση οδηγού στην σειρά, επικρατώντας του Αιγινιακού και πλέον χρειάζεται μία νίκη στους δύο επόμενους αγώνες για να τσεκάρει το εισιτήριό του για τον τελικό του πρωταθλήματος. Στον αντίποδα, η ομάδα της βόρειας Πιερίας θα πρέπει να κρατήσει ως οδηγό την εμφάνισή της στο πρώτο ημίχρονο, ώστε να μπορέσει να φτάσει στη νίκη την Τετάρτη στο Αιγίνιο και να οδηγήσει την σειρά σε τρίτο παιχνίδι, όπου θα πρέπει να σπάσει την έδρα της Νάουσας για να πάρει εκείνος την πρόκριση.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Αιγινιακό να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 17-21.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από δεκαοκτώ πόντους και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 35-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Ζαφειράκη, ο οποίος κυριάρχησε ολοκληρωτικά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η ομάδα της Νάουσας σημείωσε είκοσι τρεις πόντους και δεχόμενη μόλις πέντε, όχι μόνο πήρε το προβάδισμα, αλλά και ξέφυγε στο τέλος της περιόδου με 58-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ισορρόπησε το παιχνίδι, με τους παίκτες του Νίκου Τούφα να διαχειρίζονται με επιτυχία το προβάδισμα και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 73-58.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 17-21, 35-39, 58-44, 73-58.