Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (3-5) ηττήθηκε με 60-70 από τον Βατανιακό (5-3), στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να περάσει από τα Γιαννιτσά και να μείνει μόνος δεύτερος στην κούρσα για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος, με τον Μεγάλο Αλέξανδρο να υποχωρεί στην έκτη θέση και να μένει μία νίκη πίσω από τους τέταρτους Ίκαρους Γιαννιτσών.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Μεγάλο Αλέξανδρο Γιαννιτσών να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 21-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πρωταγωνίστησαν οι άμυνες, καθώς σημειώθηκαν μόλις είκοσι πέντε ποντους, με τον Βατανιακό να πετυχαίνει τους δεκαέξι από αυτούς και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 30-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος κυριάρχησε σημειώνοντας είκοσι πέντε πόντους, με την ομάδα των Γιαννιτσών να μένει στους δεκατέσσερις και το σκορ να διαμορφώνεται σε 44-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βατανιακός κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το προβάδισμά του και να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 60-70.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 21-17, 30-33, 44-58, 60-70.