Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 47-43 της Πυλαίας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Σε έναν αγώνα όπου περίσσεψε η ένταση, η δύναμη, το πάθος και οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, με καμία από τις δύο ομάδες (οι οποίες ήταν ισόβαθμες στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μαζί με το Πανόραμα πριν το τζάμπολ) να μην παίρνει διαφορά μεγαλύτερη των έξι πόντων, ο Πιερικός Αρχέλαος πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στη μάχη της τετράδας, επιστρέφοντας στις νίκες και ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 6-3, με την Πυλαία να υποχωρεί στο 5-4.

Η Πυλαία προηγήθηκε με 2-8 στο 3’ 43”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να περνά μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο 6’ 37”, όταν χάρη σε ένα σερί οκτώ πόντων έγραψε το 12-10 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους δώδεκα πόντους.

Η φιλοξενούμενη απέκτησε ξανά διαφορά μεγαλύτερη της μίας κατοχής (14-19) στο 14’ 01”, με την ομάδα της Κατερίνης να απαντά σημειώνοντας οκτώ αναπάντητους πόντους για το 22-19 στο 15’ 58”, ωστόσο η Πυλαία ήταν αυτή που πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το σκορ στο 24-28.

Το δεύτερο μισό της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην σκοράρουν στα πρώτα 4’ 02” και το γηπεδούχο να ισοφαρίζει στους είκοσι οκτώ πόντους στο 24’ 42” κι εν συνεχεία να προηγείται με 35-29 στο 27’ 23”. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε σε 35-34 στο 28’ 07” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους τριάντα έξι πόντους.

Στο 31’ 01” η Πυλαία προηγήθηκε με 36-38, με το σκορ να παραμένει μέχρι το 35’ 00”, σημείο στο οποίο ο Πιερικός Αρχέλαος ισοφάρισε σε 38-38 κι εν συνεχεία ανέκτησε το προβάδισμα κάνοντας το 40-38 στο 35’ 31”. Η φιλοξενούμενη πήρε προβάδισμα τριών πόντων (40-43) στο 37’ 34”, ενώ 1’ 48” πριν το τέλος το σκορ βρέθηκε στο 43-43. Στον εναπομείναντα χρόνο η Τελίδου ευστόχησε σε μία βολή (38’ 57”) και σε συνδυασμό με ένα εύστοχό της τρίποντο 6,0” πριν το τέλος, έδωσε την νίκη στον Πιερικό Αρχέλαο σημειώνοντας τους τελευταίους εννέα πόντους της ομάδας.

Διαιτητές: Παπαγιώτης, Γεωργουσόπουλος.

Δεκάλεπτα: 12-12, 24-28, 36-36, 47-43.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Φώτας): Στράτου, Τελίδου 21 (2), Ζαμάνη, Καρανικόλα 4, Λάππα 6, Μπαγκλαρίδου 4, Μπουμπουλέντρα 8, Κιολέογλου 2, Ζαρκανέλλα 2, Μάντη.

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Σπανίδου, Στεφανάκη 7 (1), Μαργέτη Μ., Κωστανάκη 8 (1), Διαμαντοπούλου 11, Μαγδαλιανίδου 1, Κουράτορα 5 (1), Καραμπατζάκη 11.