Του Κωνσταντίνου Στρουμπάκου

Ο Παπάγου επικράτησε με 90-88 του Αμαρουσίου, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αντώνης Τρίτσης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Οι Στρατηγοί, αν και ήταν τρομακτικοί στην επιστροφή τους στο Κύπελλο Ελλάδας στο πρώτος, τα βρήκαν ιδιαίτερα σκούρα κόντρα στο Μαρούσι που επέστρεψε από το -22 και έβαλε… φωτιά στο ματς. Ωστόσο, οι Στρατηγοί κατάφεραν να ξεπεράσουν τελικά το εμπόδιο αυτό γλυτώνοντας την αυτοκτονία.

Η καλή ημέρα από το πρωί φάνηκε για τους οικοδεσπότες, οι οποίοι μπήκαν με… φόρα στο γήπεδο και ξεκινώντας με 13-16 δίποντα (όλα κάτω απ’ το καλάθι) βρήκαν μερικούς πραγματικούς εύκολους πόντους και προηγήθηκαν τόσο με 11-2 στο 4′ και 15-3 στο 5′ όσο και με 21-5 στο 7′ και 31-7 στο 9′ -ολοκληρώνοντας με 3.6 πόντους ανά λεπτό την… ιστορική αυτή 1η περίοδο!

Στη συνέχεια, και έχοντας βρει σχεδόν 20 πόντους από τη δική τους άμυνα στο ανοιχτό γήπεδο, η ομάδα του κόουτς Κουρή κατόρθωσε να επεκτείνει ακόμα πιο πολύ το μέχρι πρότινος προβάδισμά της και να το καθιερώσει κοντά στο +20 για πολλή ώρα (38-16 στο 12′, 45-25 στο 16′, 50-30 στο 17′), με τους γηπεδούχους να κάνουν… πάρτι στην αντίπαλη ρακέτα με 17-20 σουτ στο ζωγραφιστό και 83% ευστοχία στα δίποντά τους!

Με τους Σταυρακούκα και Στασινό όμως (34 κοινοί πόντοι) να παίρνουν από το χέρι τον σύλλογό τους, το Μαρούσι περιόρισε κατά πολύ τα λάθη και τις κακές του επιλογές στο αντίπαλο μισό και με υπομονή και σύνεση κατάφερε να επιστρέφει σταδιακά στη διεκδίκηση της νίκης. Αρχικά λοιπόν, έριξε την απόσταση για πρώτη φορά σε μονοψήφιες τιμές στο 24ο λεπτό όταν και μείωσε σε 60-51 ενώ τρία λεπτά αργότερα είχε πλησιάσει ακόμα και στο καλάθι έχοντας βρει 25 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά, απόσταση στην οποία έκλεισε μάλιστα η 3η περίοδος, στην οποία το Μαρούσι ήταν καλύτερο κατά 14 πόντους (30 έναντι 16)!

Το ματς θα πήγαινε έκτοτε πόντο πόντο μέχρι και το απόλυτο φινάλε του, με τον Στασινό με 5 συνεχόμενους πόντους να φέρνει το Μαρούσι στην ισοφάριση λίγο πριν το τέλος, αλλά ο Κόης είχε διαφορετική άποψη, με τον αθλητή του Παπάγου να σκοράρει 18” πριν την εκπνοή και να χαρίζει στην ομάδα του το δεύτερο ροζ φύλλο της στη σεζόν -και πάλι στα τελευταία δευτερόλεπτα μετά και την εκτός έδρας νίκη για το πρωτάθλημα της Elite League κόντρα στον Αίαντα Ευόσμου το περασμένο Σάββατο!

Διαιτητές: Θεονάς, Ζιώγας, Σκαλτσής.

Δεκάλεπτα: 36-9, 56-40, 72-70, 90-88.

ΑΣ Παπάγου (Κουρής): Γιοβάνης 3, Γεωργοπαπαδάκος 3 (1), Σανδραμάνης 5, Κόης 8, Καρούζος 10 (2), Μαράκης 2, Σολωμός 24, Μπέλη 13 (1τρ., 12ρ.), Καρακώστας, Μπάλος 3, Πέτερσον 19 (1)

ΑΟ Αμαρουσίου (Σκαραφίγκας): Σταυρακούκας 19 (3), Παπαδημητρίου, Μόσιαλος, Στασινός 24 (3), Θεοδώρου5 (1τρ., 10ρ.), Ξυδάς 14 (4), Κανέλλης, Καμαριανός 14 (1), Παπαγεωργόπουλος 4, Μιχαλούτσος 4, Ζορμπάς 3, Κουτσονικόλας 1

Πηγή: Basket Blog