Του Κωνσταντίνου Στρουμπάκου

Η Νήαρ Ηστ ηττήθηκε με 58-89 από την ΦΕΑ, στο Κλειστό Γυμναστήριο Νήαε Ηστ, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Αν και το πρώτο 15λεπτο της εν λόγω συνάντησης ήταν πολύ κοντά στον πίνακα του σκορ με τους γηπεδούχους να γίνονται στενός κορσές στον αντίπαλό τους (8-12 στο 7′, 28-30 στο 15′), η ΦΕΑ κατάφερε από εκείνο το σημείο και έπειτα να επιβάλλει σταδιακά τα δικά της «θέλω» και να επεκτείνει όλο και περισσότερο το προβάδισμά της. Έτσι, ήδη από τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η κατάσταση άρχισε να ξεφεύγει επικίνδυνα όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ένα μεγάλο σερί της τάξης του 3-13 ακόμα και με 12 πόντους (31-43 στο 20′).

Ωστόσο, το απόλυτο δείγμα γραφής για την ομάδα του κόουτς Κυρίτσης ήταν η 3η περίοδος, όταν εκκινώντας με ένα συνταρακτικό 12-26 το εν λόγω δεκάλεπτο βρέθηκε ακόμα και στο +27 (45-72) ούσα τρομερή τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Το κύριο όπλο της όμως δεν ήταν άλλο από τον Αλέξανδρο Στεργιακή, ο οποίος σε μόλις 19 λεπτά παρουσίας είχε φτάσει ήδη τους 30 πόντους με 11-17 σουτ και 3-6, την ίδια στιγμή που είχε κλέψει ακόμα 6 μπάλες από τον αντίπαλο! Εν τέλει θα έκλεινε την αναμέτρηση με 32 πόντους και 35 στην Αξιολόγηση όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής ενός μεγάλου διπλού.

Διαιτητές: Στρέμπας, Γεράνιος, Τεφτίκης.

Δεκάλεπτα: 19-19, 33-46, 46-72, 58-89.

AO Νήαρ Ηστ (Καράμπας): Μπάρμπας 5 (1), Τσέλιος 9 (3), Τηλιόπουλος 6 (2), Αούτερβααλ 1, Κουπίδης 7, Οικονόμου 11 (2), Νικολαϊδης, Δημητρίου 5 (10ρ.), Αγγελόπουλος 2, Γιανναλέτσος 1, Καψάλης 7 (1), Φουστέρης 4

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καρατζάς): Σγουρός 4, Καραμίντζος 5, Βαφειάδης, Στεργιάκης 32 (3), Κόντος, Ζήρος 10, Λίτσος 4, Παπανικολάου 8 (2), Ματσίρας 3 (1), Καραχάλιος 16 (1), Δεϊμέζης 7 (10ρ.), Καραλευθέρης

Πηγή: Basket Blog