Του Κωνσταντίνου Στρουμπάκου

Ο Ερμής Σχηματαρίου επικράτησε με 84-83 του Ψυχικού, στο Κλειστό Γήπεδο Σχηματαρίου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Η ομάδα του Σχηματαρίου, στην πρώτη της διαχρονικά παράσταση στο θεσμό του Κυπέλλου, πήρε το νήμα το ματς κόντρα στο Ψυχικό, το οποίο και κέρδισε χάρις σε ένα μπάζερ μπίτερ από τον Αλέξανδρο Κυρίτση.

Ο έμπειρος σκόρερ είχε πάρει μάλιστα το όπλο του ήδη από το πρώτο μέρος, όταν έπειτα από μια κλειστή 1η περίοδο βγήκε μπροστά και με 13 δικούς του πόντους μαζί με 4 εύστοχα σουτ σε 7 απόπειρες κατάφερε να ωθήσει τους παίκτες να Βοιωτών να ξεφύγουν με 16 πόντους αρχικά στο 14′ (35-19) και εν συνεχεία στο 19′ (46-30) μπαίνοντας με… αέρα νικητή στα αποδυτήρια εν όψει ενός πιο σκληρού δεύτερου μέρους έναντι στους περσινούς πρωταθλητές των Playoffs της Α2 -έπειτα από ένα ημίχρονο όπου οι γηπεδούχοι είχαν εκκινήσει… φονικά με 10-16 δίποντα και 3-4 τρίποντα μέχρι και το 17ο λεπτό!

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και στην 3η περίοδο, όταν εκκινώντας με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 12-3 κατάφεραν να ξεφύγουν με 62-39 στο 24ο λεπτό και να «καθαρίζουν» εν ολίγοις την υπόθεση «πρόκριση» από νωρίς. Το Ψυχικό όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, με τους Segu και Παπαθανασούλα να εκκινούν φοβερά την 4η και τελευταία περίοδο, όπου οδηγώντας την ομάδα τους σε ένα σταθερό 0-11 σερί στα πρώτα 5 λεπτά την επανέφεραν στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας ακόμα και στο καλάθι στο 35′ (69-66) μοιάζοντας για πρώτη φορά σήμερα με την ομάδα που λύγισε εύκολα προ ημερών τον Κόροιβο στην πρεμιέρα της Α2.

47” πριν το φινάλε ο ασταμάτητος Segu ευστόχησε από την περίμετρο και μείωσε στο καλάθι (82-80), με τον Κουκά μάλιστα λίγο αργότερα να ευστοχεί σε ένα δικό του μακρινό σουτ 18” πριν το τέλος και να δίνει το προβάδισμα στο Ψυχικό (82-83)!

Ο Κυρίτσης όμως, πήρε το όπλο του και με buzzer beater χάρισε τη νίκη στον Ερμή με τον… καλύτερο δυνατό τρόπο!

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ., Αργυρούδης, Παπαδόπουλος.

Δεκάλεπτα: 22-14, 50-36, 69-55, 84-83.

ΓΣ Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Παππάς 8, Γουάιλι 11 (1), Κάουφμαν 9, Νάκης, Πάππος 2, Καλημέρης 5, Μέξης 6, Φιλοξενίδης 7 (1), Τάταρης 4, Σιγάλας 2, Κυρίτσης 27.

ΑΕ Ψυχικού (Ρεμεντέλας): Γοργόνης 4, Κούκας 13 (3), Σεγκού 24 (2), Γιαννόπουλος, Παπανικολάου 15, Αμβράζης 2, Μαλέλης 12, Παύλος, Αθανάσουλας 13 (3), Αναστασόπουλος, Αναγνωστόπουλος.

Πηγή: Basket Blog