Του Κωνσταντίνου Στρουμπάκου

Η ΚΑΠ επικράτησε με 72-69 των Τρικάλων, στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Κοντόπευκου, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Το αντικειμενικά στα χαρτιά παιχνίδι της 3ης στροφής δεν απογοήτευσε, με τους ΚΑΠ και ΑΟ Τρικάλων να χαρίζουν ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι στην πρωτεύουσα το απόγευμα της Κυριακής, το οποίο κατάφεραν εν τέλει να κερδίσουν οι πρώτοι.

Η αλήθεια είναι πως στο πρώτο μέρος, και παρά τρανή ανταγωνιστικότητα των Θεσσαλών από τα τέλη της 1ης μέχρι και τα μέσα της 2ης περιόδου, η αρμάδα από την Αγία Παρασκευή ήταν αυτή που κρατούσε στα χέρια της τα ηνία της συνάντησης, με τους γηπεδούχους να κλείνουν μάλιστα με ένα τρομερό επί μέρους σκορ της τάξης του 10-1 στα τελευταία 4 λεπτά το σκορ του ημιχρόνου στο +7 (41-34) επιστρέφοντας άμεσα από το -2 (31-33) του 16′ -με τους Θεσσαλούς να τα… σπάνε επιθετικά με σωρεία χαμένων σουτ και βολών.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, το ματς ήταν ακόμα περισσότερο ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να έχουν μεν ένα προβάδισμα αλλά τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν δε με πρωταγωνιστή τον Λεπενιώτη να επιστρέψει στη μάχη της πρόκρισης μειώνοντας ακόμα και σε 65-60 έξι λεπτά αλλά και σε 67-63 δύο λεπτά πριν το φινάλε -βάζοντας… φωτιά σε ένα έτσι κι’ αλλιώς… καυτό ντέρμπι -με τον Αργύρη μάλιστα να μειώνει σε 70-69 8” πριν το τέλος! Ωστόσο, με 2-2 βολές στη συνέχεια η ΚΑΠ κλείδωσε την νίκη-πρόκριση!

Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Μπαβέλας.

Δεκάλεπτα: 25-19, 41-34, 56-48, 72-69.

ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης): Φωτητζόγλου 12 (1), Αγόρης 17 (4), Λιμαντζάκης 6, Παπαπέτρος, Πρόφκα 9, Παπαθανασίου 4, Παππάς 20 (2), Παρασκευόπουλος 4, Τσόπης.

AO Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Λεπενιώτης 25 (1), Αρκούδας, Αργύρης Κ. 7 (1), Τζιαννής 10, Σούλκο 4, Ευαγγελακόπουλος, Αργύρης Σ. 2, Φρύδας 7, Γκαντιάς 7 (1), Τσιτσάνης, Μοσόρας 7, Μπαρμπούτης.

Πηγή: Basket Blog