Του Κωνσταντίνου Στρουμπάκου

Ο Δίων Κυπαρισσίας ηττήθηκε με 70-78 από τη Νήαρ Ηστ, στο Κλειστό Γυμναστήριο Κυπαρισσίας, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Για 3η φορά στο φετινό Κύπελλο ο Δίωνας αντιμετώπισε ομάδα της πρωτεύουσας, αλλά όχι και 3η νίκη -με την Νήαρ Ηστ χάρις σε ένα τρομερό φινάλε να αλώνει την Κυπαρισσία.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα ακόρεστο ντέρμπι ήδη από τα αρχικά του λεπτά (16-20 στο 10′), με τους δύο μονομάχους να ανταλλάσσουν συνεχώς την ιεραρχία στον πίνακα του σκορ. Ωστόσο, η ομάδα της Κυπαρισσίας ήταν αυτή που πήγε στα αποδυτήρια προπορευόμενη με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (39-38).

Το δεύτερο μέρος συνέχισε όπως το πρώτο, ένα απίθανο ντέρμπι, με την Νήαρ Ηστ ωστόσο χάρις την τρομερή της έφεση από την περίμετρο να έχει τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο μέρος του (45-48 στο 24′, 49-54 στο 28′, 61-64 στο 33′) -με τον Δίωνα ωστόσο να μη μπορεί να ξεγραφεί εξαιτίας (και) της καυτής του έδρας, ο οποίος με ένα 11-0 επί μέρους σκορ κατάφερε να επιστρέψει μπροστά στο σκορ με 65-64 πέντε λεπτά πριν την εκπνοή!

Ωστόσο, η ιστορική ομάδα της Αθήνας κατάφερε να κλείσει πολύ πιο κυνικά και αποτελεσματικά την αναμέτρηση και με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 5-14 κατόρθωσε να αρπάξει ένα πολύτιμο εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Διαιτητές: Καμήτσος, Μακρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 16-20, 39-38, 53-59, 70-78.

ΓΑΕΤ Δίων Κυπαρισσεύς (Μυριούνης): Βαλιώτης 12 (2), Καμαρινός 12 (2), Ντάκοβιτς 4, Τσαχισβίλι 14 (2), Καστανιώτης 10, Πολιτόπουλος 10 (2), Μπακολιάς 3 (1), Κούνας 3, Γιαννόπουλος 2.

AO Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Μπάρμπας 21 (2), Κουπίδης 17 (3), Καψάλης 11 (3), Γιανναλέτσος 7, Τηλιόπουλος 6 (2), Δημητρίου 6, Οικονόμου 4, Τσέλιος 3 (1), Αγγελόπουλος 1, Νικολαΐδης 1, Φουστέρης 1, Παναγιωταράς.

Πηγή: Basket Blog