Του Κωνσταντίνου Στρουμπάκου

Ο Πανιώνιος επικράτησε με 84-70 του Κόροιβου, στο Κλειστό Γυμναστήριο Πανιωνιίου Ανδρέας Βαρίκας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Σε μια Νέα Σμύρνη που… έβραζε, ο Πανιώνιος βίωσε ακόμα μια μεγάλη ημέρα στο νέο του ξεκίνημα και λαβώνοντας τον Κόροιβο της Α2 Ανδρών κατάφερε να κλείσει ένα εισιτήριο για την 2η αγωνιστική της Β Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας -εκεί όπου θα περιμένει είτε τον Μίλωνα είτε τη Νεανική Εστία Μεγαρίδος!

Αν και η αρμάδα από την Αμαλιάδα εκκίνησε αισθητά καλύτερα την αναμέτρηση και κατόρθωσε γρήγορα γρήγορα να προηγηθεί με 2-7 στο 2ο λεπτό, ο Ιστορικός έκτοτε πάτησε γερά το πόδι του στο γκάζι και με κύριους πρωτεργάτες τους Βεργίνη, Σαχπατζίδη και Σκάνδαλο κατάφερε με ένα 8-0 σερί στα επόμενα δύο λεπτά να περάσει μπροστά με 10-7 στο 4′.

Ακόμα και αν οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν συχνά πυκνά λύσεις επιθετικά και παρέμεναν ζωντανοί χάρις τους Καμάρα και Μαστόρο (25 κοινούς πόντους), οι οικοδεσπότες ήταν ασταμάτητοι στη δική τους επίθεση και έμεναν πάντοτε μπροστά στο σκορ.

Μάλιστα, εκκινώντας με… φωτιά στα χέρια του στην 3η περίοδο και ευστοχώντας σε συνεχόμενο σουτ -κυρίως με τον Σκάνδαλο- βρήκε 13 πόντους στα πρώτα έξι λεπτά του εν λόγω δεκαλέπτου πέρασε μπροστά ακόμα και με 14 πόντους (56-42) στο 26′ έπειτα από μακρινό σουτ του πρώην άσου του Πανερυθραϊκού! Λίγο αργότερα, μάλιστα ο Σταθόπουλος βρήκε άλλο ένα τρίποντο για την αρμάδα από τη Νέα Σμύρνη (το 8ο σε 20 απόπειρες) για το 61-46 στο 28′!

Η 4η και τελευταία περίοδος εκκίνησε με τον Μάντζαρη να σκοράρει σε μπακ του μπακ τρίποντα στο πρώτο λεπτό, με τον έμπειρο άσο να μετατρέπει το +10 (61-51)… ξαφνικά σε +16 (67-51) -με τον Πανιώνιο να εκτελεί πλέον με 10 τρίποντα σε 23 σουτ (44% ευστοχία)!

Μάλιστα, λίγο αργότερα το συγκρότημα του Ταυρόπουλου έδωσε και διαστάσεις θριάμβου κόντρα στον Κόροιβο, με τον Χάλαρη με δύο σερί καλάθια να φέρνει την απόσταση ακόμα και στους 22 πόντους (76-54 στο 36′) «καθαρίζοντας» από νωρίς το ματς!

Διαιτητές: Κατσαπρακάκης, Σκανδαλάκης, Ξυλάς.

Δεκάλεπτα: 22-19, 43-35, 61-51, 84-70.

Πανιώνιος ΓΣΣ (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 10 (2), Παπαδιονυσίου 3 (1), Λάζαρης 5 (1), Παπαδιονυσίου Ευστ. 8, Αντωνάκης 4, Σαχπατζίδης 12, Μάντζαρης 8, Σταθόπουλος 4, Χάλαρης 11 (1), Τζουγκαράκης 5, Κολσούζογλου, Βεργίνης 14 (3)

ΑΣΑ Κόροιβος (Δελέγκος): Μίτροβιτς 8 (2), Κοντόπουλος, Καραϊσκος 4, Ιατρίδης 10, Ρουμελιώτης 2, Καμάρας 21 (1), Μαστόρος 12 (3), Νοέας 5 (1), Τσίπας, Ερμείδης 8 (1)

Πηγή: Basket Blog