Του Κωνσταντίνου Στρουμπάκου

Η Νήαρ Ηστ επικράτησε με 82-57 του Εργοτέλη στο Κλειστό Γυμναστήριο Νήαρ Ηστ, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Με την τετράδα των Τηλιόπουλου, Κουπίδη, Καψάλη και Φουστέρη σε τρομερό φεγγάρι -συνεργάστηκαν για τους 51 από τους 82 πόντους της ομάδας τους- η Νήαρ Ηστ κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Εργοτέλη με 82-55 στην Αθήνα.

Αν και το παιχνίδι ήταν πολύ κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημά του, η αρμάδα από την Καισαριανή κατάφερε να σφίξει σε απόλυτο βαθμό την αμυντική της συνέπεια στην 4η περίοδο και επιτρέποντας μόλις 5 πόντους (0.5 πόντοι ανά λεπτό) βρήκε τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα για να φτάσει σε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, που τη φέρνει άμεσα στην επόμενη αγωνιστική!

Συνολικά δε, το επί μέρους σκορ στο εν λόγω δεκάλεπτο άγγιξε το 26-5, με την ομάδα του κόουτς Καραμάνου να κάνουν ό,τι θέλει πραγματικά στο παρκέ σε αυτό το διάστημα.

Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Χαϊνά.

Δεκάλεπτα: 19-19, 37-38, 56-50, 82-57.

AO Νήαρ Hστ (Καραμπάς): Μπάρμπας 9 (2), Τσέλιος 1, Τηλιόπουλος 11 (3), Αουτερβάαλ 3 (1), Κουπίδης 14 (3), Οικονόμου 4, Νικολαΐδης 5 (1), Δημητρίου 2, Αγγελόπουλος 5 (1), Γιανναλέτσος 2, Καψάλης 14 (2), Φουστέρης 12.

Πηγή: Basket Blog