Του Κωνσταντίνου Στρουμπάκου

Τα Βασιλικά επικράτησαν με 70-44 του Εθνικού Κοζάνης στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βασιλικών Στέλιος Πιπινίκας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Ο ΓΑΣ Βασιλικών, αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος πάρα πολύ, κατάφερε να λυγίσει στο δεύτερο τον πολύ μαχητικό Εθνικό Κοζάνης με 70-44 και να περάσει από την 2η στροφή του θεσμού.

Ουσιαστικά, οι γηπεδούχοι έσφιξαν σε τρομερά αποτελεσματικά στάδια την άμυνά τους και δεχόμενοι μόλις 8 πόντους στην 3η περίοδο βρήκαν την ευκαιρία να εκτοξεύσουν το +5 (32-27) του ημιχρόνου στο +20 (55-35) στο 30′ και να «καθαρίσουν» εν ολίγοις την υπόθεση «νίκη»!

Το σκορ πλησίασε και το +30 σε κάποια διαστήματα της 4ης περιόδου, με τον οργανισμό της Θεσσαλονίκης να διπλασιάζει τις επιτυχίες του στο θεσμό με… αέρα και σερί 38-17 στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεκάλεπτα: 16-13, 32-27, 55-35, 70-44

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Χάνος.

ΓΑΣ Βασιλικών Βασιλικών (Σίνος): Ζέκας 2, Καραγιαννόπουλος, Ντισλής 12(2), Δεμίρογλου 4, Τσιάμης 16, Πατίκας 5, Σύρος 4, Οικονόμου 14, Πασούδης 13, Χατζηελευθερίου.

ΦΣ Εθνικός Κοζάνης (Τοπάλης): Μπίγγας, Ματούλας 8(2), Μπλιούμης 6, Γιαμούζης, Παπαδόπουλος 5(1), Τοπάλι 11(1), Σούπουρας 6(2), Καπένης, Γκουτζιομήτρος, Παπίστας, Μακρίδης 8.

Πηγή: Basket Blog