Τα Φανάρια Νάξου ηττήθηκαν με 64-71 από τη Νέα Κηφισιά στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάξου Δημήτριος Περιστεράκης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν 20-16 με πρώτο “βιολί” τον Γιόκιτς , που συστήθηκε “ζεστός” στο κοινό της Νάξου, ευστοχώντας σε 3 τρίποντα ,

Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΑΠΑΣ να διατηρεί το προβάδισμα και την εικόνα του παιχνιδιού να παραμένει ίδια , με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το ρυθμό ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στο καλάθι. (Σκορ ημιχρόνου (33-27).

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και όχι μόνο μείωσαν αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ.Μετά από πραγματική μάχη και με τον Προδρόμου να ευστοχεί σε καθοριστικά σουτ 3 πόντων οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 51-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πάλι πιο δυνατά και με επιθετικές αιχμές τους Μοσχοβίτη και Κασιούμη προηγήθηκαν με 60-58 στο 35 και με τρίποντο “μαχαιριά” του Μανούσου 65-60 , 2 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού.βάζοντας υποθήκη νίκης. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράουν κι έτσι η Αθηναϊκή ομάδα έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από τη Νάξο , περνώντας στη 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Ραχιώτης, Τεφτίκης.

Δεκάλεπτα: 20-16, 33-27, 51-46, 64-71.

ΑΠΑΣ Φανάρια Νάξου (Ρουμελιώτης): Πολίτης 2, Μιλεντίγιεβιτς 3 (1), Μπακέας 5 (1), Γυφτάκης 4, Δόκλης, Προδρόμου 20 (2), Γιόκιτς 20 (3), Χαρούνι 4, Βουτυρόπουλος, Μάκαρης 2, Αναγνωστόπουλος 4, Λάκοφ

ΑΕ Νέας Κηφησιάς (Λαδικός): Ιωάννου 11 (1), Μοσχοβίτης 8(2), Μιχαλάκης 7 (1), Στεργίου , Τσαλμπούρης, Πετροδημόπουλος 3 (1), Μανούσος 20 (1), Χατζηνικόλας 7 (1), Μοίρας 6 (1), Γιακουμής, Καρακώστας 3, Κασιούμης 6

Πηγή: Sport Κυκλάδες