Ο Εθνικός ηττήθηκε με 58-81 από τον Πρωτέα Βούλας στο Κλειστό Γυμναστήριο Παναγιώτης Σαλπέας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Εντυπωσιακός ήταν και ο Πρωτέας Βούλας στο κλειστό “Π. Σαλπέας”, καθώς ολοκλήρωσε το 2ο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 43-21 και νίκησε τον Εθνικό με το εμφατικό 81-58. Η ομάδα του Θοδωρή Τερζή θα αντιμετωπίσει στη 2η φάση του θεσμού το Αγρίνιο.

Ο Πρωτέας χρειάστηκε μάλιστα να ξεπεράσει το κακό του ξεκίνημα. Ο Εθνικός προηγήθηκε στο 5’ με 11-4 και είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 15’, όταν οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 25-27 για πρώτη φορά μετά το αρχικό 0-2. Ο Πρωτέας ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (37-38) και στην 3η περίοδο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Χάρις στη μεγάλη ευστοχία της από την περίμετρο (14/35 τρίποντα) η ομάδα της Βούλας ξέφυγε στο 26’ για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (45-55), την οποία διεύρυνε ακόμα περισσότερο στην 4η περίοδο. Στο 37’ ο Πρωτέας απομακρύνθηκε με 54-76 και στα τελευταία δευτερόλεπτα την ανέβασε μέχρι το τελικό +23, φτάνοντας εν τέλει πολύ εύκολα στη νίκη.

Διαιτητές: Καραβίτης, Αναστασίου, Δελαγραμμάτικας.

Δεκάλεπτα: 22-18, 37-38, 49-60, 58-81.

Εθνικός ΟΦΠΦ (Χούμπαυλης): Γκαβασιάδης 10, Ιωάννου 8, Καραφαντής 8 (2), Βαθρακοκοίλης 5 (1), Καρυστινός, Παπουτσής 4, Ολύμπιος 3 (1), Χρήστου 3 (1), Βασιλόπουλος 7 (1), Καππής 10, Καπερώνης

ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας (Τερζής): Δενδρινός 14 (4), Τσακναρίδης 2, Κυρίλης 7 (1), Παπαδάκος 1, Καραμαλέγκος 16 (4), Ματσάγγος 9 (2), Γάργαλης 7, Σκορδάς, Βεσκούκης 13 (3), Καραμαλέγκος Η. 4, Βλάχος, Βισνιέφσκι 8

Πηγή: Basket Blog