Ο Αλμυρός επικράτησε με 81-71 του Ανατόλια, στο Κλειστό Γήπεδο Αλμυρού, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Ο ΓΣ Αλμυρού πήρε μία σπουδαία όσο και πανάξια πρόκριση στο Κύπελλο Ελλάδος, καταφέρνοντας στον πρώτο του ιστορικά αγώνα στον θεσμό να κερδίσει στην έδρα του και υπό τη θερμή υποστήριξη των φιλάθλων του το Ανατόλια.

Η ομάδα του Παναγιώτη Νάνη, που βρέθηκε να χάνει με τέσσερις πόντους στο ημίχρονο, είχε το καλύτερο διάστημά της στην 3η περίοδο, όταν και έκανε επιμέρους σκορ 24-13. Ειδικά από το 25ο λεπτό έως το 30’ ο Γυμναστικός κατόρθωσε να μετατρέψει το εύθραυστο 45-44 σε 60-53, παίρνοντας σαφές προβάδισμα νίκης. Μάλιστα, στο 35’ οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε διψήφια τιμή τη διαφορά (71-60, +11), ενώ ο Πολίτης λίγο αργότερα με τέσσερις συνεχόμενους δικούς του πόντους έγραψε το 77-63 και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, με τους φιλοξενούμενους απλώς να μειώνουν στους 10 στο τέλος.

Επόμενος αντίπαλος στο Κύπελλο και πάλι εντός έδρας θα είναι ο Γ.Σ. Σοφάδων, που κέρδισε άνετα το Ρούπελ Σιδηροκάστρου με 96-59

Διαιτητές: Μαραμής, Γεωργούλης.

Δεκάλεπτα: 23-20, 36-40, 60-53, 81-71.

ΓΣ Αλμυρού (Νάνης): Κοντοστάθης 11 (1), Μυλωνάς Μαμούρας, Πελεκάνος 29 (3), Μασούρας, Μαστέλος, Παπούλιας 8, Κωτούλας, Γώγουλας, Τάσσος 15, Πολίτης 18 (4), Βαλαμούτης.

ΣΑΑΚ Ανατόλια (Μυστηλιάδης): Καραγιαννάκης 19 (2), Μηντζαρίδης 15 (3), Ριζόπουλος 5 (1), Ιατρίδης 7, Αζίζης 16 (3), Παρίσης 2, Καμπούρης 2, Βελισσαρίου, Τερζίδης, Ανδρικάκης, Καρανώτας 3 (1), Πεντούσης.

Πηγή: Ταχυδρόμος